Tężnia solankowa w Chorzowie już działa. Jest prawie jak w Ciechocinku. Zobaczcie [ZDJĘCIA, WIDEO]

2020-06-03 7:14 Jolanta Skwaradowska

Ogromne koło już się kręci, a solanka spływa po tarninie. Tężnia solankowa na chorzowskim Placu Hutników już działa! Korzystając z odpoczynku na nowym skwerze należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach związanych z pandemią koronawirusa.

Tężnia solankowa w Chorzowie już działa! Tężnia stanęła na chorzowskim Placu Hutników. Inwestycja ruszyła pod koniec 2018 roku. Oprócz budowy tężni zrewitalizowano też cały skwer znajdujący się na Placu Hutników.

- Zakres prac obejmował budowę głównej konstrukcji tężni z drewna modrzewiowego i świerku, ale też zagospodarowanie terenu w pobliżu. Stworzono promenadę i drogę rowerową, a także zamontowano widowiskowe oświetlenie i kurtynę wodną. Są też nowe ławeczki, kosze na śmieci i dużo zieleni - wylicza Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Miasta.

Koszt rewitalizacji skweru wraz z budową tężni wyniósł ponad 5 milionów złotych (w tym utrzymanie tężni przez 3 lata), ale został pomniejszony o kary nałożone przez Urząd Miasta na wykonawcę. Warto podkreślić, że o budowie tężni w tym miejscu zadecydowali sami mieszkańcy podczas internetowych konsultacji społecznych w 2016 roku.

- Tężnia solankowa w Chorzowie to też nawiązanie do historii naszego miasta. Jeszcze przed ogromnym rozwojem przemysłu nasza miejscowość była uzdrowiskiem. Jedyną pamiątką po tamtym okresie jest nazwa ulicy - Starego Zdroju. Teraz o tej ciekawej historii będzie przypominać też tężnia - mówi Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa. 

Korzystając z odpoczynku na nowym skwerze należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach związanych z pandemią koronawirusa. Aby ograniczyć ryzyko zakażenia, podczas wizyty przy tężni należy pamiętać o zachowaniu dystansu od innych osób i unikaniu skupisk ludzi. Zabronione jest wchodzenie do niecki tężni, a także dotykanie urządzenia.

Nie pozwalajmy także dzieciom na "oblewanie się" solanką z tężni  Dbajmy o to miejsce, zwłaszcza, że niestety pojawiły się tam już akty wandalizmu. Mamy ładne miejsce do odpoczynku, zebrania myśli. Tylko od nas zależy czy zawsze będziemy mogli z niego korzystać w sposób bezpieczny - zaznacza Zuzanna Kurczek, dyrektor Wydziału Usług Komunalnych i Ekologii UM w Chorzowie.

Tężnia solankowa w Chorzowie już działa

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.