Terytorialsi szkolą psy ratownicze

i

Autor: 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej Terytorialsi szkolą psy ratownicze

Terytorialsi szkolą psy ratownicze

2020-12-26 12:40

Pomimo pandemii cały czas się szkolą. Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza 13. śląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej szkoli się w zakresie poszukiwania osób zaginionych. Psy uczą się min. tego jak w terenie rozchodzą się zapachy zaginionego w zależności od pogody jak i miejsca w którym się znajduje.

- Pandemia nie zwalnia z obowiązku gotowości do niesienia pomocy zaginionym, nieustannie musimy się rozwijać – my i nasze psy, dlatego Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza  K9 WOT szkoli się z działania w terenie zarówno w czasie pokoju  jak i w czasie wojny - mówi Monika Ligejka, koordynator GPR K9 WOT. 

Szybkie przeszukanie dróg i poboczy z wykorzystaniem psów, przeszukanie miejsc priorytetowych, działania w sektorach a także działanie z psem w taktyce zielonej – to tylko część tematów szkoleń jakie przechodzą nie tylko przewodnicy z psami w 13 ŚBOT, ale także pozostali członkowie Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej K9 WOT.

Podczas szkoleń żołnierze mogą zobaczyć między innymi jak rozchodzą się molekuły zapachowe zaginionego w terenie otwartym i co się z nim dzieje w zależności od pogody jak i miejsca w którym się znajduje. Uczyli się także „czytać psa” po jego zachowaniu.

- To nie jest tak, że tylko pies musi się cały czas szkolić i rozwijać, my także a może właśnie przede wszystkim my. Choć podstawą naszego działania podczas akcji jest psi nos to właśnie my musimy wiedzieć jak go użyć, jaką technikę przeszukania wybrać by mu pomóc w działaniu i jak zrozumieć to co pies chce nam przekazać nie tylko podczas akcji – podkreśla koordynator GPR K9 WOT, Monika Ligejka.

„Terytorialsi” mają też możliwość zapoznać się z technikami szkolenia psów ratowniczych w Norwegii gdzie pracują tak zwane psy kombinowane. Psy te potrafią pracować tak zwanym górnym wiatrem znajdując każdą żywą osobę wdanym terenie, ale i tropić konkretną osobę poruszając się po jej śladzie. Część z nich działa także na lawinach i gruzowiskach.

Diablo 4 i Far Cry 6 [Najbardziej wyczekiwane gry 2021] | ESKA XD - Blogier #12
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE