Tani węgiel od gminy: zasady sprzedaży, warunki i cena

i

Autor: Archiwum Tani węgiel od gminy: zasady sprzedaży, warunki i cena

Tani węgiel od gminy: zasady sprzedaży, warunki i cena

2022-10-19 9:45

Rząd robi wszystko, aby samorządy włączyły się w dystrybucję węgla do ogrzewania domów zimą. To będzie tani węgiel, ale aby go dostać, trzeba spełnić kilka warunków.

Tani węgiel kupisz od gminy. Te jednak nie chcą go sprzedawać

Czy to się gminom podoba, czy nie, rząd chce jak najszybciej doprowadzić do sytuacji, w której to gminy będą mogły również sprzedawać węgiel swoim mieszkańcom. Pomysł przedstawiony przez Jacka Sasina był już wielokrotnie krytykowany przez prezydentów polskich miast. Zwracano przede wszystkim uwagę na kwestie prawne uniemożliwiające z tego punktu widzenia prowadzenie sprzedaży przez gminę czy podmioty miejskie. Dlatego też w czwartek, 20 października Sejm ma zająć się projektem ustawy, która ma te kwestie uregulować. 

Kto będzie mógł kupić tani węgiel od gminy?

Według projektu ustawy tani węgiel od swojej gminy będzie mogła kupić osoba fizyczna w gospodarstwie domowym, która jest uprawniona do pobrania dodatku węglowego z gminy. Według ustawy z 20 września dotyczącej dodatku węglowego, gospodarstwo domowe jest określone jako "osoba fizyczna, samotnie zamieszkująca i gospodarująca (gospodarstwo domowe jednoosobowe), albo osoba fizyczna oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe)

O tani Węgiel z gminy będą więc mogły wnioskować osoby, którym gmina już wypłaciła dodatek węglowy, albo został im on przyznany. Ponadto muszą to być osoby, które mają zgłoszone źródło węglowe jako główne źródło ogrzewania w Centralnej Ewidencji Emisyjności Ciepła. 

Kto będzie sprzedawać tani węgiel z gminy?

Według projektu ustawy sprzedaż węgla w preferencyjnej cenie ma się odbywać za pośrednictwem jednostki organizacyjnej gminy. Mogą to być również spółki komunalne, spółki, w których gmina ma swoje udziały, a także w ramach umowy o wspólnym zakupie pomiędzy gminami, w której istnieje zapis wskazujący, która konkretnie gmina jest odpowiedzialna za sprzedaż węgla na terenie innych gmin. 

Miejscy radni natomiast mają określić na drodze uchwały zasady rozpatrywania wniosków o zakup węgla, w tym kryteria pierwszeństwa zakupu i jakie dokumenty powinny zostać dołączone do wniosku.

Jeśli dana gmina nie zdecyduje się na sprzedaż węgla u siebie, mieszkaniec będzie mógł go kupić w innej gminie, która będzie ją prowadzić.

Wniosek i zaświadczenia do zakupu taniego węgla w gminie

Mieszkaniec, który zdecyduje się na zakup węgla po preferencyjnej cenie od gminy, będzie musiał złożyć do urzędu wniosek, który będzie zawierał: 

  • imię i nazwisko,
  • adres gospodarstwa domowego, które będzie ogrzewane węglem,
  • adres mailowy lub numer telefonu, 
  • ilość węgla, o jaki chce wnioskować,
  • informację o tym, czy dokonał już zakupu preferencyjnego wraz z informacją, ile węgla nabył. 

W przypadku zakupu taniego węgla w innej gminie lub od innego podmiotu, osoba wnioskująca będzie musiała do 15 kwietnia 2023 roku przedstawić zaświadczenie wystawione przez wójta, burmistrza lub prezydenta macierzystej gminy. Ma ono potwierdzić, że gospodarstwo domowe ma już wypłacony lub przyznany dodatek węglowy. A jeśli o taki dodatek nikt jeszcze nie wystąpił, to należy zaświadczyć na podstawie CEEB, że dane gospodarstwo ogrzewane jest węglem. 

Ile będzie kosztować tani węgiel z gminy?

Na razie nie wiadomo, ile węgla będzie mogło zakupić jedno gospodarstwo domowe. Limit ma zostać ustalony poprzez wprowadzenie rozporządzenia w tej sprawie. Określono natomiast, za ile węgiel będą mogły nabyć samorządy. Jest to określone w przyjętym przez rząd projekcie ustawy określającym cenę sprzedaży węgla dla samorządów na maksymalnym poziomie 1,5 tys. zł za tonę. Minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapewnił przy tym, że węgiel docelowo dla mieszkańców gminy ma być tańszy. Dlatego w czwartek projekt ustawy o redystrybucji węgla przez samorządy ma być procedowany przez Sejm. W dokumencie określono, że gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów (PGE Paliwa oraz Węglokoks) po 1,5 tys. zł za tonę, by następnie sprzedawać go mieszkańcom po nie więcej niż 2 tys. zł za tonę. Uwzględniając dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł, cena tony węgla ma kosztować mieszkańca 1 tys. zł.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE