Tajemnica białych, psich kup - dlaczego ich już nie widujemy?

i

Autor: Pixabay

Ciekawostka

Tajemnica białych, psich kup - dlaczego ich już nie widujemy? Znamy powód

2024-02-12 12:57

Praktycznie na każdym kroku napotykaliśmy niegdyś na trawnikach czy chodnikach białe, psie kupy. Teraz to rzadkość. Skąd ich zmieniony wygląd?

Białe, psie kupy - dziś już takich nie zobaczymy

Mimo licznych apeli instytucji dbających o środowisko czy samych mieszkańców, właściciele nierzadko w dalszym ciągu nie sprzątają kup po swoich pupilach. Jednak widząc je na trawnikach czy - niestety - na chodnikach, można jedną rzecz zaobserwować - a mianowicie, że...zmienił się ich wygląd.

„Czy zastanawiacie się czasem, dlaczego psie g***o nie jest już białe?" - zastanawia się w sieci  tiktokerka o nicku haussdrama. I choć pytanie to wydaje się...co najmniej dziwne, wręcz idiotyczne, to faktycznie kilka czy kilkanaście lat temu psie odchody znacznie kolorem różniły się od tych obecnych. 

Za wszystko odpowiada...zmieniona dieta psiaków

Powód? Dieta. Producenci żywności dla psów prześcigają się w pomysłach i dbałości o to, by zaopatrzona ona była we wszystkie niezbędne składniki. Karmy muszą spełniać odpowiednie normy. Niektórzy właściciele samodzielnie, z pasją przygotowują posiłki lub nawet zamawiają cateringi.

Dawniej tak nie było - psia karma do kupienia w sklepach pozostawiała wiele do życzenia, podobnie jak samodzielne karmienie. Popularnym wypełniaczem była mączka mięsno-kostna. Psie przewody pokarmowe nie radziły sobie z przetworzeniem wapnia - wydalany był z odchodami, a takie odchody po nasłonecznieniu zmieniały kolor na biały.

Ot, cała zagadka. Aktualnie częściej korzysta się z białka i innych dobrych składników, które są dla psiaków zdrowe i naturalne.

Listen on Spreaker.