Szkolne statuty do zmiany. Nie są zgodne z prawem

2022-10-17 13:35
Szkolne statuty do zmiany
Autor: pixabay Szkolne statuty do zmiany

Jedynka za brak pracy domowej, konfiskata telefonu komórkowego czy ingerowanie w strój ucznia. To nie jest zgodne z prawem. Niestety takie zapisy znajdują się w wielu szkolnych statutach. Dąbrowskie Stowarzyszenie Dopamina Lab przeanalizowało statuty 55 szkół.

Przeanalizowano statuty szkół w Dąbrowie Górniczej, Bielsku, Sosnowcu, Warszawie i Toruniu. Wyniki monitoringu pokazują, że prawa człowieka, prawa dziecka, prawa uczniowskie często nie są w szkołach właściwie rozumiane i interpretowane.

Bezprawne jest na przykład ingerowanie w strój ucznia, czy zabieranie mu telefonu. Najczęstsze nieprawidłowości dotyczą jednak sposobu oceniania.

- Bywa tak, że jest gdzieś taki zapis, taka regulacja, że za brak pracy domowej można otrzymać ocenę niedostateczną natomiast jest to niezgodne z prawem z tego powodu, że oceniać można tylko i wyłączenie osiągnięcia edukacyjne ucznia i uczennicy w odniesieniu do wymagań, które określa podstawową programowa danego przedmiotu. Braku nie można ocenić - powiedziała nam prezeska Stowarzyszenia Dopamina Lab Anna Dęboń.

Niezgodne z prawem jest sumowanie wszystkich nieprzygotowań w ocenę niedostateczną, czy brak możliwości poprawiania ocen.

- Zgodnie z definicją tego czym jest uczenie się, a uczenie się to proces, każdy uczeń i uczennica powinna mieć możliwość osiągania pewnych umiejętności czy kompetencji w swoim własnym czasie - dodaje Anna Dęboń.

Stowarzyszenie przekazało już raport do wszystkich szkół, których statuty poddano analizie. Przygotowało także projekt programu naprawczego.

Raport dotyczący monitoringu praw uczniowskich dostępny jest na stronie internetowej www.szkolajestnasza.pl

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE