Szczyt trzeciej fali zakażeń koronawirusem w województwie śląskim prawdopodobnie za nami

2021-04-16 16:45 KA
Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek
Autor: Agnieszka Kucjas-Karkoszka

Od kilku dni można mówić o tendencji lekko spadkowej. Coraz rzadziej do pacjentów covidowych wyjeżdżają też karetki pogotowia. Mimo to rośnie liczba zajętych łóżek, szczególnie tych respiratorowych w szpitalach tymczasowych i na oddziałach covidowych w regionie.

Od 18 marca liczba zakażeń koronawirusem regularnie rosła. Szczyt przypadł w okolicach świąt wielkanocnych i krótko po nich. Teraz liczba pozytywnych testów na covid-19 powoli spada. 

- Dzisiaj już można mówić o lekkiej tendencji spadkowej, za wyjątkiem tych miejsc respiratorowych - mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i dodaje - Łóżek zajętych covidowych jest o 2% więcej niż w ubiegłym tygodniu. 12% więcej zajętych respiratorów niż w ubiegłym tygodniu - dodaje wojewoda. 

Jeśli będzie taka potrzeba, władze województwa zwiększą liczbę miejsc respiratorowych dla pacjentów covidowych.

Na szczęście liczba pozytywnych wyników testów na koronawirusa w regionie spada.

- Mieliśmy 3 tygodnie temu ponad 5 tysięcy zaraportowanych w piątek infekcji, a dziś jest to 2761 - mówi wojewoda.

Tylko w ciągu ostatniego tygodnia liczba pozytywnych testów na koronawirusa spadła o 29%.

15% mieszkańców województwa śląskiego przyjęło pierwszą dawkę szczepionki. Po dwóch dawkach jest obecnie 5%.

Najwięcej osób zostało zaszczepionych w Katowicach. Najmniej w powiecie Rybnickim. Jeśli nie będzie kolejnych problemów z dostępnością szczepionek, władze województwa chcą szczepić około 1 mln osób miesięcznie. Pomóc w tym mają punkty powszechnych szczepień.

- W poniedziałek ruszamy w całej polsce z Powszechnymi Punktami Szczepień, z tzw. punktami pilotażowymi. W woj. śląskim będzie to hala sportowa w Bielsku-Białej. Obiekt jest już odebrany przez Narodowy Fundusz Zdrowia i jest przygotowany - mówi Wieczorek.

W sumie w regionie będzie takich punktów około 70.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Raport z anteny 16.04, godz.10