Szczyrk: Uchwała klimatyczna bezprawna, bo powietrze jest zanieczyszczone. Tak zdecydował sąd

i

Autor: archiwum serwisu Szczyrk nie może pobierać taksy klimatycznej od turystów? Tak zdecydował sąd

Szczyrk: Opłata klimatyczna bezprawna, bo powietrze jest zanieczyszczone. Tak zdecydował sąd

2020-11-04 9:50

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach zdecydował, że miasto Szczyrk nie może pobierać od turystów opłaty klimatycznej, zwanej też opłatą miejscową). Uchwałę miasta, która na to zezwalała zaskarżył Patryk Białas, radny Katowic i miejski aktywista. Sąd przychylił się do zdania, że miasto z zanieczyszczonym powietrzem nie powinno pobierać taksy klimatycznej.

ESKA XD #008

Szczyrk: Miasto nie może pobierać opłaty klimatycznej. Tak zdecydował sąd

Jak informuje "Rzeczpospolita", Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił przepis uchwalony przez radnych Szczyrku, który pozwalał na pobieranie opłaty klimatycznej od turystów.

Jak przypomina dziennik, Szczyrk to miasto, które znajduje się w strefie klasy C według nomenklatury Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. To oznacza, że w ubiegłych latach stężenie zanieczyszczeń – np. pyłów PM 10 i PM 2,5 oraz benzo(a)pirenu – przekraczało tu dobowe poziomy dopuszczalne.

Mimo to, radni byli zdania, że należy pobierać opłatę klimatyczną niezależnie od powyższych danych. Ich uchwałę zaskarżył Patryk Białas, radny Katowic i miejski aktywista. On z kolei uważał, że nie można pobierać taksy klimatycznej w miejscu, gdzie dopuszczalne normy jakości powietrza są przekroczone. Do jego wniosku przychylił się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

ZOBACZ TAKŻE: Koronawirus w województwie śląskim. Prawie 2,5 tysiąca nowych zakażeń ostatniej doby. W których miastach najwięcej nowych przypadków?

Góry w Polsce. Co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 10
Najwyższym szczytem polskich gór poza Tatrami jest:

W Szczyrku opłata miejscowa wynosi 2,30 zł za dobę. Gminy turystyczne i uzdrowiskowe mają pobierać od turystów taksy klimatyczne w momencie gdy spełnione są trzy podstawowe warunki:

  • korzystne właściwości klimatyczne,
  • walory krajobrazowe,
  • warunki do uprawiania turystyki.

Zdaniem Patryka Białasa, ten pierwszy warunek w przypadku Szczyrku nie został spełniony.

WSA podzielił moje argumenty i uznał uchwałę za bezprawną. Mam nadzieję, że ten wyrok będzie impulsem dla innych gmin, żeby przyspieszyć poprawę jakości powietrza, a samorząd województwa zmobilizuje do zaostrzenia uchwały antysmogowej - mówi Patryk Białas w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Dodaje, że sam wyrok go cieszy, bo sąd przyznał mu rację w tym, że Szczyrk łamie prawo, pobierają dodatkową opłatę od turystów. Białas przyznaje też jednak, że ta cała sprawa pokazuje smutną konstatację - jakość powietrza w Polsce jest fatalna.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jest związek pomiędzy poziomem zanieczyszczenia powietrza a liczbą zgonów na COVID-19. Potwierdzają to badania

Dodajmy, że orzeczenie WSA nie jest prawomocne. Można je zaskarżyć do Naczelnego Sądu Administracyjnego.