Szczepienia przeciw COVID-19 na Śląsku wstrzymane! Wszystko przez ograniczenia dostaw. Co teraz?

2021-01-20 8:36
Ruszyły zapisy na szczepienia
Autor: Łukasz Gągulski/SUPER EXPRESS Ruszyły zapisy na szczepienia

Chaos, wściekli medycy i władze szpitali na Śląsku. A to wszystko przez ograniczenia dostaw szczepionek na Covid 19 - szczepienia zostały wstrzymane. Na razie nie zaszczepi się grupa medyków, która miała otrzymać pierwszą dawkę. Co dalej?

Szpital Miejski w Częstochowie i w Rudzie Śląskiej wstrzymał szczepienia medyków, którzy teraz zdecydowali się na szczepienie pierwszą dawką przeciwko koronawirusowi . Powód? Brakuje szczepionek. W samym tylko rudzkim szpitalu nie dotarło 700 dawek. Lekarze, którzy czekają na drugą dawkę nie zostaną odesłani z kwitkiem, bo szczepionki w regionie na ten cel mamy zabezpieczone.

- Zdarzyło się, że kilkanaście szpitali nie dostało dawek na drugie szczepienie dla medyków, ale już w najbliższych dniach te szczepionki zostaną dostarczone - uspokaja Alina Kucharzewska, Alina Kucharzewska wiceszefowa biura wojewody śląskiego.

Jednak personel medyczny jest zdezorientowany problemami z dostawami szczepionki.

Rano dostałam 300 dawek dla medyków, którzy otrzymają drugą dawkę szczepionki na Covid 19. W tym tygodniu miało dotrzeć 700 nowych - Nie dotarły- mówi Barbara Stefańska pielęgniarka naczelna, szefowa szczepień z Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

- W praktyce oznacza to to, że mając zaplanowany harmonogram szczepień, musimy go zmieniać, przesuwać terminy, a osoby czekające na szczepionkę nie wiedzą co się dzieje. Nikt nie lubi takiego chaosu - dodaje Barbara Stefańska.

Poradnie nadal zapisują na szczepienia 80-latków, tak jakby ograniczeń w dostawach nie było. Tymczasem z powodu braku szczepionek dla medyków rozsypał się harmonogram szczepień wśród medyków. Szacuje się, że szczepienia w grupie 0 potrwają na Ślasku do końca lutego.

Wczoraj do kraju zamiast 360 tys. przyleciało tylko 176 tys. dawek szczepionki przeciwko Covid-19. Rząd zapewnia, że mimo graniczenia dostaw przez producenta szczepionek na Covid 19, szczepienia seniorów powyżej 70 roku życia ruszą zgodnie z planem – 25 stycznia. Przedłuży się jednak do końca lutego harmonogram szczepień medyków.

Śląskie motocyklistki rozebrały się w szczytnym celu. Oto wyjątkowy kalendarz na 2021 rok
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE