Świece Caritas

i

Autor: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom Świece Caritas

„Świeca, która tworzy polską Wigilię". Pod takim hasłem po raz 28 odbywa się Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

2021-12-23 13:51

W ramach akcji Caritas Polska przygotowała ok. 2 mln świec, które zapłoną na wigilijnych stołach. Finansowanie wakacyjnego wypoczynku, posiłków, stypendiów oraz wsparcie dzieci w rehabilitacji i leczeniu – to główne cele, którym służą co roku środki zebrane dzięki dystrybucji świec.

Akcja polega ona na rozprowadzaniu charytatywnych świec bożonarodzeniowych, z których dochód przeznaczony jest na pomoc dzieciom z najuboższych rodzin.

- Osoby, które chcą mieć taką świecę na wigilijnym stole zabierają ją z parafii, składając jakby swój dar serca, taką darowiznę. To ogromna pomoc, dzięki której mogliśmy wesprzeć czy to edukacje dzieci, czy wyjazdy kolonijne, czy leczenie - powiedział nam dyrektor Caritas diecezji sosnowieckiej ksiądz Tomasz Folga.

W 2021 r. w koloniach, organizowanych m.in. dzięki Wigilijnemu Dziełu Pomocy Dzieciom, wzięło udział ok. 8 tys. dzieci z całej Polski. Z zebranych środków sfinansowano również stypendia dla ponad pół tysiąca dzieci.

10 groszy z każdej świecy Caritas przeznacza na rozwój placówek edukacyjnych dla dzieci w krajach rozwijających się

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zostało zapoczątkowane przez Caritas w 1994 r. Co roku, podczas adwentu, świece są rozprowadzane w parafiach w całej Polsce.

Od blisko 20 lat akcja ma charakter ekumeniczny. Obecnie jest prowadzona przez Caritas wspólnie z Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia Eleos.

Od początku nawiązuje do idei pustego miejsca przy stole. Światło świecy przypomina Polakom, że na naszą pomoc czekają ci, którzy nas potrzebują.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"