Śląski Związek Gmin i Powiatów zachęca do zakładania ogrodów deszczowych

i

Autor: Katarzyna Ziółkowska-Dąbek Śląski Związek Gmin i Powiatów zachęca do zakładania ogrodów deszczowych

Susza zaczyna doskwierać roślinom. Zakładajmy ogrody deszczowe!

2022-06-29 14:40

Coraz więcej gmin apeluje o oszczędzanie wody, nienapełnianie basenów, czy ograniczenie mycia samochodów. Niektóre już wprowadzają zakaz podlewania ogródków. Dla wielu roślin oznacza to koniec. Śląski Związek Gmin i Powiatów zachęca mieszkańców do zakładania ogrodów deszczowych, które zbierają wodę opadową stopniowo oddając ją do ekosystemu.

Każdego dnia przeciętny Polak pobiera średnio 150 litrów wody. Do podlewania ogrodu wykorzystuje się rocznie nawet 100 litrów na metr kwadratowy powierzchni działki. Śląski Związek Gmin i Powiatów realizuje projekt dotyczący zakładania ogrodów deszczowych w miastach województwa śląskiego.

Do tej pory powstały już 4 ogrody deszczowe, w Częstochowie, Kaletach, Żorach i Sosnowcu.

- Przedsięwzięcie jest pilotażem, taką formą praktycznej realizacji związanej ze zmianami klimatu z zagospodarowaniem wód opadowych. My jako związek staramy się odpowiadać na potrzeby gmin, ale również na potrzeby które dyktuje nam sytuacja środowiskowa. Po serii spotkań wykładowych, które przeprowadziliśmy w ubiegłym roku i w poprzednich latach, zdecydowaliśmy się na przejście od słów do czynów - mówi nam Natalia Krupa ze Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

-Wody w Polsce zaczyna nam brakować i ten problem będzie się nasilał. Gdzie się da zatrzymujmy wodę. W każdym budynku jest możliwość na to, by ją praktycznie zastosować i retencjonować ile się da. Ogród deszczowy jest to założenie, które można realizować zarówno w gruncie, pojemniku, może to być ogród izolowany. Jest do zrobienia w każdym terenie. Są specjalne gatunki roślin do ogrodu deszczowego, które znoszą dobrze takie zalewanie okresowe wodą i naprzemienność z suszami - powiedziała nam Maria Skotnicka z Fundacja Sendzimira.

Ogród deszczowy składa się ze specjalnych warstw, które są ułożone w odpowiedniej kolejności i te warstwy mają za zadanie przechwycić tę wodę gruntową i jak najdłużej zatrzymać ją w tych warstwach. Później ta woda na skutek parowania przenika do systemu korzeniowego roślin i przez to dłużej służy roślinom. Stosując takie rozwiązanie jak ogród deszczowy nie odprowadzamy wody opadowej do kanalizacji deszczowej, ona nie przelatuje szybko przez nasz teren, tylko świadczy usługi poprzez zieleń dla tego środowiska.

- Ideą małej retencji jest to, aby stworzyć takie miasto -gąbkę, czyli właściwie pod każdą rynną budynku można taki ogród zrealizować, albo w miejscach gdzie zbiera się woda. Tam warto inwestować w takie rozwiązania jak ogród deszczowy - dodaje Maria Skotnicka z Fundacji Sendzimira.

Ogrody deszczowe w mieście niwelują zjawisko wyspy ciepła, obniżają temperaturę, rośliny natomiast oczyszczają powietrze.