Supersam w Katowicach

i

Autor: Marcin Twaróg

Supersam w Katowicach będzie najpiękniejszym centrum handlowym w Polsce

Przebudowa i modernizacja Supersamu w Katowicach wchodzi w decydujący moment. Ściany już zostały obsadzone zielenią. Takiej aranżacji nie ma żadne inne centrum handlowe w Polsce. Projekt przebudowy Supersamu opracowało Konior Studio.

Supersam w Katowicach zmienia się gruntownie. Od kilku miesięcy część pomieszczeń najstarszego w Katowicach centrum handlowego jest niedostępna dla klientów z powodu przebudowy i modernizacji. Zakończyć się ma przed Wielkanocą. Ale już widać elementy docelowego wystroju. Ściana zieleni robi oszałamiające wrażenie.

Supersam w Katowicach: modernizacja

Przebudowa Supersamu była konieczna z wielu powodów. Głównie dlatego, że w czasie pandemii wielu klientów musiało zrezygnować z robienia zakupów sklepach stacjonarnych i po zniesieniu obostrzeń do nich nie powróciło. Tak zrodził się pomysł, aby powierzchnie wykorzystać na cele biurowe, które po zakończeniu inwestycji mają zajmować nawet 60 proc. całego obiektu i znacznie powiększyć strefę gastronomiczną. Jasne się więc stało, że wnętrza powinny oferować coś więcej niż tylko funkcjonalność. Aby zachęcić mieszkańców do korzystania ze strefy biurowej, restauracji i kawiarni zdecydowano się na stworzenie ogromnej zielonej ściany pełnej roślin.

Supersam w Katowicach jest przebudowywany

Zobacz, jak dzisiaj wygląda

- Konstrukcja ma 22 metry wysokości i 15 metrów szerokości, a całość tworzy łącznie 7 tysięcy odpowiednio dobranych gatunków roślin. Oprócz walorów estetycznych zielona instalacja ma właściwości zdrowotne - pozytywnie wpływa na samopoczucie klientów i pracowników biur, oczyszcza powietrze z toksyn, produkuje również tlen. To jedna z największych tego typu konstrukcji na Śląsku - mówi cytowany przez naszemiasto.pl Łukasz Duczkowski, Head of Investments and Special Projects, Globalworth Poland.

Jak dodaje, zielona ściana jest wyposażona w nowoczesny, oszczędny system nawadniający, a rośliny są doświetlane specjalistycznym oświetleniem odżywiającym, wyposażonym w zegar sterujący. System już działa, aby wegetacja roślin przebiegała prawidłowo.

Po przebudowie Supersam będzie oferował najemcom wiele udogodnień

  • stacje do ładowania samochodów i hulajnóg elektrycznych
  • infrastrukturę rowerową z szatniami, prysznicami i stojakami,
  • carsharing
  • bezdotykowy dostęp do biur
  • zdalną rezerwację miejsc parkingowych
  • zdalną rezerwację pomieszczeń konferecyjnych

Tak ma wyglądać Supersam w Katowicach po zakończeniu projektu

Zobacz wizualizacje

Konior Studio w Supersamie Katowice

Projekt przebudowy Supersamu w Katowicach stworzyło Konior Studio. To ta sama pracownia, która zaprojektowała obecny wygląd tego centrum handlowego, jaki ostatecznie widzimy już od 8 lat. Charakterystyczne zaokrąglone przeszklone narożniki bryły Supersamu przywołują skojarzenia z centrami handlowymi wczesnego modernizmu, który w Katowicach także jest obecny.

Po przebudowie w środku w środku optycznie zrobi się jeszcze więcej miejsca dzięki otwartym przestrzeniom.