Strefa płatnego parkowania w Katowicach będzie rozszerzona w przyszłym roku

2022-12-07 11:09
Strefa płatnego parkowania w Katowicach będzie rozszerzona
Autor: Archiwum UM Katowice Strefa płatnego parkowania w Katowicach będzie rozszerzona w przyszłym roku

Na przyszły rok zapowiedziano rozszerzenie obszaru płatnego parkowania w Katowicach. - Dodatkowo zostanie on podzielony na dwie strefy - informuje Sandra Hajduk z katowickiego magistratu.

Katowice i płatne parkowanie. Zapowiedziano rozszerzenie strefy

Strefa płatnego parkowania w Katowicach będzie rozszerzona. Ma ona objąć praktycznie całe centrum, a także część obszaru, który przylega do śródmieścia. Punktem wyjścia, do podjęcia takiej decyzji, było przeprowadzenie badań w 2018 roku. Propozycje zostały poddane konsultacjom z mieszkańcami, instytucjami, a także przedsiębiorcami.

- Zmiany wdrażane w Katowicach to podejście systemowe, w którym pierwszym elementem była budowa centrów przesiadkowych, na których mamy ponad tysiąc miejsc parkingowych, rozbudowa sieci wypożyczalni rowerów miejskich do 125 stacji (docelowo do 150), a także dróg rowerowych i inwestycje w komfortowe autobusy. Ważnym elementem są konkretne zmiany w zasadach parkowania, szczególnie w śródmieściu - wyjaśnia Sandra Hajduk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Katowicach.

Mistrzowie parkowania w Katowicach

Zobacz zdjęcia

Magistrat zapowiada, że obszar płatnego parkowania zostanie podzielony na dwie strefy – śródmiejską strefę płatnego parkowania oraz strefę płatnego parkowania.

Pierwsza z nich w większości pokrywać się ma z obecnym obszarem strefy płatnej. - Natomiast proponowana strefa płatnego parkowania ma na celu ograniczenie ilości podróży realizowanych samochodami w obszarze śródmieścia Katowic. Objąć ma część os. Paderewskiego i Koszutki, sięgać będzie do Zawodzia i Załęża - podkreśla Sandra Hajduk. 

Nowe parkomaty w mieście w 2023 roku

Obie strefy w Katowicach mają różnić się wysokością opłat za parkowanie. Droższa będzie ta śródmiejska - wyższe stawki mają wpłynąć na to, że rotacja pojazdów się zwiększy. - Oczywiście dla mieszkańców miasta przygotowane zostaną preferencyjne stawki abonamentowe - zaznacza rzecznik prasowy Urzędu Miasta. 

A jak wygląda sprawa z infrastrukturą? Na ten moment w Katowicach zamontowanych jest 100 parkomatów. Będzie ich jednak więcej - montaż kolejnych urządzeń rozpocznie się w 2023 roku. - Przypomnę, że całość zamówienia obejmuje wdrożenia 350 parkomatów wraz z systemem operacyjnym. Jednocześnie prowadzone są działania formalne z zakresu zasad działania strefy płatnego parkowania - dodaje Hajduk. 

Chodzi m.in. o określenia wysokości opłat dla kierowców oraz treści szczegółowego regulaminu. 

Kiedy możemy więc spodziewać się wprowadzenia wspomnianych zmian?

- Planujemy, że rozszerzenie obszaru płatnego parkowania i powstanie strefy śródmiejskiej nastąpi w przyszłym roku - zapowiada Sandra Hajduk. 

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE