Strajk głodowy w Hucie Pokój zakończony. Związkowcy podpisali porozumienie z Węglokoksem

2019-12-07 9:20
Hutnicy prowadzą strajk głodowy w siedzibie Węglokoksu
Autor: Paweł Bąk

Jest porozumienie pomiędzy Węglokoksem, a pracownikami i zarządem Huty Pokój w Rudzie Śląskiej. To efekt rozmów i prowadzonego przez hutników protestu głodowego. Poznajcie szczegóły na slask.eska.pl.

Strajk głodowy pracowników Huty Pokój zakończony. Porozumienie podpisane

AKTUALIZACJA 7.12.19:

W nocy z 6 na 7 grudnia Węglokoks złożył ofertę zakupu aktywów Huty Pokój, które zostało przyjęte przez radę nadzorczą. Porozumienie gwarantuje przede wszystkim dostawy wsadu do obu spółek Huty Pokój, co w okresie przejściowym pozwoli utrzymać produkcję i zarabiać. Huta Pokój Profile stanie się częścią Węglokoksu najpóźniej 29 lutego przyszłego roku. W ciągu następnych kilku miesięcy przedsiębiorstwo ma też wchłonąć spółkę Huta Pokój Konstrukcje.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY

Mają: koce, poduszki i śpiwory... 2 osoby rozpoczęły protest głodowy w siedzibie Węglokoksu w Katowicach. To po tym jak zarząd spółki nie spełnił postulatów związkowców. Między innymi: wdrożenia planu naprawczego i stworzenia warunków pracy. W siedzibie Węglokoksu w Katowicach do skutku będzie przebywać 8 osób.

- Cała ósemka będzie cały czas. Dwie osoby rozpoczęły dzisiaj głodówkę, jutro dołączą kolejne dwie. Jeśli nie będzie żadnej reakcji to będą dołączać do nas kolejne osoby. I tak do skutku - mówi Mariusz Latka z Sierpnia 80 w Hucie Pokój. Dodaje, że jeśli wciąż nie będzie reakcji, w planach są inne akcje związkowe.

Hutnicy nie ustępują. Do strajku głodowego dołączyły kolejne dwie osoby, który protestują w siedzibie Węglokoksu w Katowicach.

Związkowcy czekają na przyjazd osób decyzyjnych z kancelarii premiera Mateusza Morawickiego lub Jacka Sasina. Przypomnijmy, we wrześniu zostało podpisane porozumienie pomiędzy Węglokoksem, a Hutą Pokój. Porozumienie dotyczyło przyszłości zakładu, jej restrukturyzacji i zadłużenia.

Związkowcy obawiają się, że Huta Pokój w Rudzie Śląskiej może ogłosić upadłość. To po tym jak we wrześniu zawarto porozumienie pomiędzy Hutą Pokój a Węglokoksem. Według protestujących Węglokoks nie wywiązuje się z postulatów.

- Powstała nowa spółka, która ma przejąć Weglokoks razem z aktywami. Ma mieć ona lepszy moment do produkcji. Potrzebujemy jednak argumentów, że ta spółka jest wiarygodna, a te pieniądze wrócą. Skończyło się jednak na obietnicach - mówi Joachim Kuchta, przewodniczący NSZZ Solidarność w Hucie Pokój.

- Sytuacja jest bardzo trudna. Jeżeli spółka nie powstanie i nie zacznie funkcjonować normalnie to może stać się tak, że zabraknie pieniędzy na wypłaty i sytuacja będzie dramatyczna - mówi Mariusz Latka.

Związkowcy zapowiadają strajk do skutku.​

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE