Spowiedź w czasie koronawirusa. Można się telefonicznie umówić z proboszczem

i

Autor: pixabay.com

Spowiedź w czasie koronawirusa. Można się telefonicznie umówić z proboszczem. Alternatywą jest doskonały żal za grzechy

2020-04-06 13:51

Wielu katolików na początku Wielkiego Tygodnia zastanawia się w jaki sposób może przystąpić do sakramentu pokuty w czasach pandemii koronawirusa. Archidiecezja Katowicka zaleca przede wszystkim doskonały żal za grzechy, który odpuszcza nawet grzechy śmiertelne. Jednak jeśli ktoś naprawdę potrzebuje rozmowy z duszpasterzem to... może się na spowiedź umówić telefonicznie. Szczegóły na slask.eska.pl.

Spowiedź a koronawirus. Jak można się wyspowiadać w czasach pandemii?

Właśnie rozpoczął się jeden z najważniejszych tygodni dla wszystkich katolików, a już w najbliższy weekend rozpoczynają się Święta Wielkanocne. Będą one wyglądały zupełnie inaczej niż zazwyczaj. Ze względu na zagrożenie epidemiczne została ograniczona liczba osób, które mogą w tym samym czasie przebywać w kościele. Obecnie w kościele może być w sumie 5 osób, nie licząc osób świadczących posługę liturgicznego.

Nadchodzące święta nie będą tak radosne jak zawsze. Nie będzie tradycyjnego błogosławienia pokarmów ani tradycyjnych obchodów Triduum Paschalnego. Ograniczone zostaną też coroczne świąteczne rodzinne spotkania wszystkich Polaków. A co ze spowiedzią przed wielkanocą? Spowiedź a koronawirus. W jaki sposób możemy się wyspowiadać w czasach pandemii?

Spowiedź w tradycyjny sposób jest dzisiaj oczywiście absolutnie niemożliwa. Są jednak sposoby na to jak uzyskać rozgrzeszenie przed Świętami Wielkanocnymi bez wizyty w konfesjonale.

Spowiedź w Wielkanoc. Gdzie wyspowiadać się na Wielkanoc? Kiedy prowadzona jest spowiedź na Wielkanoc?

Wielkanoc to moment, gdy katolicy potrzebują spowiedzi najbardziej. Według zwyczajów spowiedź przed Świętami Wielkanocnymi odbywa się zawsze w następujących dniach:

  • Wielki Piątek,
  • Wielka Sobota,
  • Wielkanoc (Niedziela Wielkanocna),
  • Poniedziałek Wielkanocny.

Wiadomo jednak, że choć kościoły są otwarte to jednak wizyta w konfesjonale nie jest możliwa. Jak w takim razie mogą się wyspowiadać wierni z Archidiecezji Katowickiej?

- Ksiądz Arcybiskup w tym trudnym czasie rekomenduje przede wszystkim doskonały żal za grzechy, który odpuszcza wszystkie grzechy, nawet te śmiertelne. Należy zrobić rachunek sumienia, postanowienie poprawy, a także postanowienie przystąpienia do tradycyjnej spowiedzi w momencie kiedy będzie to już możliwe - wyjaśnia ks. dr Tomasz Wojtal, rzecznik prasowy Metropolity Katowickiego. Dodaje, że istnieje w pewnych sytuacjach możliwość wyspowiadania się przed duszpasterzem.

- Jeśli ktoś będzie naprawdę mocno odczuwał potrzebę spowiedzi to może spróbować się umówić telefonicznie z proboszczem w swojej parafii. Wtedy może zostać zorganizowana spowiedź z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa. Zapewne nie w konfesjonale, ale w jakimś innym miejscu - zapewnia ks. dr Tomasz Wojtal.

Gdzie może zostać zorganizowana spowiedź przed Wielkanocą? Jest kilka takich miejsc np.:

  • zakrystia,
  • sala katechatyczna,
  • kaplica,
  • biuro parafialne.

Tegoroczny Wielki Tydzień jest niezwykle bolesny nie tylko dla katolików, ale i dla wszystkich którzy muszą się mierzyć ze skutkami pandemii koronawirusa. W poniedziałek, 6 kwietnia Konferencja Episkopatu Polski zaapelowała do wiernych o ożywienie nadziei i zaufania Bogu.

- To najważniejszy tydzień w roku, w którym przeżywamy najistotniejsze prawdy wiary. Zachęcam wszystkich do szczególnie intensywnej modlitwy w tym czasie – podkreślił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński.  - Skorzystajmy z wielu inicjatyw naszych duszpasterzy, którzy w tych trudnych dniach chcą być razem ze swoimi wiernymi i posługiwać im sakramentalnie, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, higieny i przepisów obowiązujących w czasie epidemii – powiedział Miziński.

Sonda
Czy zamierzasz pójść w Wielką Niedzielę do kościoła?
Bądź odpowiedzialny i zostań w domu