Sosnowiecka Straż Miejska ma nowych pracowników. To dwa drony, które pomogą namierzać trucicieli

2020-11-27 13:53 Katarzyna Ziółkowska-Dąbek
Dwa drony na wyposażeniu Straży Miejskiej w Sosnowcu
Autor: UM Sosnowiec Dwa drony na wyposażeniu Straży Miejskiej w Sosnowcu

Do sosnowieckiej straży miejskiej trafiły dwa drony o wartości ponad 30 tysięcy złotych. Urządzenia posiadają kamerę 4K oraz kamerę termowizyjną. Do ich obsługi przeszkolonych zostało 6 strażników.

Dzięki urządzeniom walka ze smogiem ma być skuteczniejsza. To kontynuacja działań miasta związanych z poprawą jakości powietrza.

- Będą pracowały w różnych warunkach. Możliwości jakie mają powodują, że na pewno ułatwią pracę strażnikom, którzy oczywiście zostali do tych celów specjalnie przeszkoleni - mówi Michał Zastrzeżyński, zastępca prezydenta miasta.

Drony posłużą przede wszystkim do kontroli jakości spalonego paliwa oraz lokalizacji źródeł smogu. Wcześniej strażnicy przy kontrolach prowadzonych przy użyciu drobna korzystali z form zewnętrznych.

- Drony to wielkie wsparcie i nowe możliwości. Są miejsca, gdzie wejść nie można, ale już da się podlecieć i zrobić dokumentację zdjęciową - mówi prezydent, Arkadiusz Chęciński.

Urządzenia pomogą również w zabezpieczeniu imprez masowych, będą wspierały poszukiwania zaginionych osób, ale mają także możliwość śledzenia wyznaczonych osób i pojazdów.

Wsparciem dla sosnowieckiej Straży Miejskiej jest wykonana przy współpracy z Głównym Instytutem Górnictwa (GIG) w Katowicach mapa smogowa miasta, która pokazała w których dzielnicach zjawisko smogu jest największe.

Według danych są to Pogoń, Porąbka, Juliusz oraz Klimontów na południe od ulicy mjr. Henryka Dobrzańskiego-Hubala. Stosunkowo najlepsza jakość powietrza jest w Zagórzu Środuli, Śródmieściu.

Dlaczego warto montować czujki czadu?