Sosnowiecka Glorieta znów będzie zachwycać. Zabytkowy obiekt zostanie wyremontowany dzięki mieszkańcom

2021-10-21 13:25
Glorieta w Parku Dietla
Autor: UM Sosnowiec Glorieta w Parku Dietla

Ponad 100-letnia Glorieta w Parku Dietla w Sosnowcu zostanie wyremontowana. Zabytkowy obiekt znajdujący się w Parku Dietla zostanie wyremontowany dzięki mieszkańcom, którzy zagłosowali na ten właśnie projekt w budżecie obywatelskim.

Pierwotnie na odnowienie zabytku zarezerwowano 469 tysięcy złotych, jednak w tej kwocie nie udało się odnaleźć wykonawcy.

Po negocjacjach wyłoniliśmy firmę, która odrestauruje obiekt za 602 tys. zł – wyjaśnia Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta miasta.

Zanim spółka Artinventis z Bytomia przystąpi do prac, musi uzyskać wszystkie pozwolenia, włącznie z uzgodnieniem z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Nie tylko glorieta, ale cały Park Dietla jest pod nadzorem konserwatorskim, dlatego bez wcześniejszych pozwoleń prace nie ruszą. Ostatnie miesiące tego roku to czas, w którym wykonawca musi wszystko uzgodnić, a fizycznie roboty ruszą w przyszłym roku – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Rewitalizacja gloriety obejmuje zabezpieczenia fundamentów i tarasu przed wilgocią, naprawę schodów z kamienia naturalnego, a także remont betonowej posadzki górnego i dolnego tarasu.

Ponadto wykonawca będzie musiał odtworzyć brakujące detale historyczne, jak gzymsiki i fryzy głowicowe, pierścienie, które znajdowały się na słupach gloriety. Remont obejmuje też wykonanie barierek na dolnym tarasie i odtworzenie tarasu górnego na dachu gloriety na który będą prowadziły ażurowe, stalowe schody. Glorieta powinna także wrócić do pierwotnej kolorystyki. Nowością będzie podświetlenie obiektu.

Prace zakończą się w przyszłym roku.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE