Sosnowiec: Zadbają o zabytkowe groby na sosnowieckich cmentarzach

2020-10-16 14:12 Katarzyna Ziółkowska-Dąbek
Zabytkowe groby na sosnowieckich cmentarzach
Autor: Stowarzyszenie "Ku Pamięci" Zabytkowe groby na sosnowieckich cmentarzach

Sosnowiec chce zadbać o zapomniane pomniki na sosnowieckich nekropoliach. Stowarzyszenie, które będzie się tym zajmowało w zamierzeniu ma działać nie tylko w trakcie Wszystkich Świętych.

Jesień to czas, gdy coraz częściej odwiedzamy groby bliskich nam zmarłych. To także okres, gdy częściej niż zwykle dostrzegamy piękne i zaniedbane pomniki. Dlatego już teraz, z działalnością rusza Stowarzyszenie "Ku Pamięci", które ma ratować zapomniane nekropolie.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest poseł Mateusz Bochenek, były pełnomocnik prezydenta Sosnowca, Arkadiusza Chęcińskiego.

- Są niezwykłe, piękne, ale wiele z nich niszczeje. Niektóre wyglądają na „niczyje”. Chcę to zmienić. Wspólnie z władzami Sosnowca chcemy zadbać o nagrobki, często zapomniane, a jak ważne dla naszego miasta i całego regionu - mówi Mateusz Bochenek.

Na czym ma polegać działanie stowarzyszenia? Przedstawiciele będą zbierali środki na ratowanie zabytkowych nagrobków, gdzie pochowane są zasłużone dla miasta i regionu osoby. Nagrobki, które charakteryzuje wyjątkowa architektura.

- Szczególnie w okresie świątecznym dostajemy mnóstwo zgłoszeń od mieszkańców dotyczących karteczek z informacją o braku opłat za grób, często dotyczy to pięknych zabytkowych pomników. Dlatego postanowiliśmy wpisać cmentarz czterech wyznań przy ulicy Smutnej i al. Mireckiego do Gminnej Ewidencji Zabytków. Bardzo ważne, aby nasze dziedzictwo kulturowe nie zostało zniszczone. Stąd, cieszę się, że w naszym mieście będzie działało takie stowarzyszenie i sam chętnie będę wspierał jego działania - mówi prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Przedstawiciele mają za sobą już pierwsze spotkania i nakreślony plan działania.

- Działalność stowarzyszenia nie może ograniczyć się tylko do zbiórek w trakcie Wszystkich Świętych. Chcemy również do działania zaangażować szkoły, być może także indywidualne osoby, które mogłyby się opiekować grobami. Połączymy to z lekcjami regionalizmu - mówi Mateusz Bochenek.

W opiekę nad grobami włączone zostaną szkoły oraz indywidualne osoby. Działalność stowarzyszenia nie będzie ograniczać się tylko do kwest w trakcie Wszystkich Świętych. Zbiórki prowadzone mają być przez cały rok.

Przedstawiciele kilku sosnowieckich szkół już zadeklarowali, że chętnie obejmą opieką pomniki. Do działania zaangażowani zostali przedstawicieli różnych wyznań, kościoła katolickiego, ewangelickiego i prawosławnego oraz osoby zajmujące się historią. Także regionaliści i organizacje pozarządowe.

Członkowie stowarzyszenia i wolontariusze będą kwestowali w weekend na przełomie października i listopada. Jednak wpłat będzie można dokonywać także online, przez cały rok.

Ten chodnik powstał w jedną noc! Mieszkańcy Wilanowa wzięli sprawy w swoje ręce

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.