Sosnowiec: Białe płuca w centrum miasta po tygodniu zrobiły się czarne. Takie mamy powietrze [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-01-05 13:58
Sosnowiec: W centrum miasta pojawiły się białe mobilne płuca. Po tygodniu zrobiły się czarne. Takie mamy powietrze [ZDJĘCIA]
Autor: Bartek Pudełko/UM Sosnowiec Akcja "zobacz czym oddychasz" uświadomiła nam, że powietrze w regionie jest fatalnej jakości

Jakość powietrza na Śląsku i Zagłębiu jest fatalna. Udowodnili to organizatorzy akcji „Zobacz Czym Oddychasz. Zmień to”, którzy postawili w Sosnowcu na popularnej "patelni" instalację mobilnych płuc. A te po zaledwie tygodniu stania na "świeżym" powietrzu, stały się czarne!

Tym oddychasz w Zagłębiu i na Śląsku. Po tygodniu sosnowieckie płuca są czarne

Sosnowiec: Mobilne płuca po tygodniu zmieniły kolor z białego na czarny

W poniedziałek, 28 grudnia 2020 roku na na Placu Stulecia przy ul. Warszawskiej (popularna „Patelnia”) w Sosnowcu pojawiła się instalacja mobilnych płuc. Postawiono ją tam w ramach kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”.

Gigantyczne białe płuca zostały wykonane z przepuszczalnego materiału, który poprzez filtrowanie powietrza imituje oddech człowieka. Na instalacji znalazł miernik stężenia pyłu zawieszonego PM10 pokazujący na bieżąco jakość powietrza.

- Dzięki trwającemu dwa tygodnie eksperymentowi możliwe będzie zaobserwowanie realnego poziomu zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy. Płuca wyposażone są też w miernik stężenia pyłu zawieszonego PM10 pokazujący na bieżąco jakość powietrza – mówił zaledwie tydzień temu Sebastian Wawrzyniak z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

Eksperyment pokazał, że jakość powietrza w miastach Śląska i Zagłębia jest fatalna, bo ogromne białe płuca już po tygodniu zrobiły się czarne.

Organizatorzy akcji przekonują, że Hasło kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” ma na celu zwrócenie uwagi na dramatyczną jakość powietrza spowodowaną spalaniem węgla i drewna w gospodarstwach domowych.

Zdaniem aktywistów ekologicznych, pomimo obowiązującej uchwały antysmogowej tempo wymiany „kopciuchów” w miastach Zagłębia Dąbrowskiego jest zbyt wolne. 

- To właśnie ogrzewanie domów za pomocą węgla i drewna jest główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w naszym regionie i odpowiada za aż 90% emisji rakotwórczego benzo[a]pirenu - uważają przedstawiciele Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego

Quiz o smogu. Sprawdź, czy wiesz co cię truje - i jak się przed tym chronić!

Pytanie 1 z 12
Jak powstała nazwa zjawiska smogu?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE