Sosnowiec: Białe płuca w centrum miasta po tygodniu zrobiły się czarne. Takie mamy powietrze [ZDJĘCIA, WIDEO]
![Sosnowiec: W centrum miasta pojawiły się białe mobilne płuca. Po tygodniu zrobiły się czarne. Takie mamy powietrze [ZDJĘCIA]](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-NksD-85Po-RYPx_sosnowiec-w-centrum-miasta-pojawily-sie-biale-mobilne-pluca-po-tygodniu-zrobily-sie-czarne-takie-mamy-powietrze-zdjecia-664x442-nocrop.jpg)
Jakość powietrza na Śląsku i Zagłębiu jest fatalna. Udowodnili to organizatorzy akcji „Zobacz Czym Oddychasz. Zmień to”, którzy postawili w Sosnowcu na popularnej "patelni" instalację mobilnych płuc. A te po zaledwie tygodniu stania na "świeżym" powietrzu, stały się czarne!
Sosnowiec: Mobilne płuca po tygodniu zmieniły kolor z białego na czarny
W poniedziałek, 28 grudnia 2020 roku na na Placu Stulecia przy ul. Warszawskiej (popularna „Patelnia”) w Sosnowcu pojawiła się instalacja mobilnych płuc. Postawiono ją tam w ramach kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”.
Gigantyczne białe płuca zostały wykonane z przepuszczalnego materiału, który poprzez filtrowanie powietrza imituje oddech człowieka. Na instalacji znalazł miernik stężenia pyłu zawieszonego PM10 pokazujący na bieżąco jakość powietrza.
- Dzięki trwającemu dwa tygodnie eksperymentowi możliwe będzie zaobserwowanie realnego poziomu zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy. Płuca wyposażone są też w miernik stężenia pyłu zawieszonego PM10 pokazujący na bieżąco jakość powietrza – mówił zaledwie tydzień temu Sebastian Wawrzyniak z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.
Eksperyment pokazał, że jakość powietrza w miastach Śląska i Zagłębia jest fatalna, bo ogromne białe płuca już po tygodniu zrobiły się czarne.
Organizatorzy akcji przekonują, że Hasło kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” ma na celu zwrócenie uwagi na dramatyczną jakość powietrza spowodowaną spalaniem węgla i drewna w gospodarstwach domowych.
Zdaniem aktywistów ekologicznych, pomimo obowiązującej uchwały antysmogowej tempo wymiany „kopciuchów” w miastach Zagłębia Dąbrowskiego jest zbyt wolne.
- To właśnie ogrzewanie domów za pomocą węgla i drewna jest główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w naszym regionie i odpowiada za aż 90% emisji rakotwórczego benzo[a]pirenu - uważają przedstawiciele Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego