Sosnowiec przed wojną

i

Autor: Urywki z życia / YouTube

Sosnowiec przed wojną. Zobacz film, jak wtedy wyglądało miasto

Przedwojenny Sosnowiec był miastem, w którym spotykało się wiele kultur. Na zdjęciach udało się utrwalić wizerunek ówczesnego miasta. Wiele z ulic i zabudowań tamtego okresu tworzyło obraz miasta, które już nie powróci i na zawsze pozostanie na kartach historii Zagłębia.

W dwudziestoleciu międzywojennym Sosnowiec leżał w granicach województwa kieleckiego. Na początku listopada 1918 roku robotnicy w mieście zaczęli rozbrajać niemieckie oddziały stacjonujące w Sosnowcu. W efekcie robotniczych działań powstały Rady Delegatów. Dlatego też w Sosnowcu swoją siedzibę miały: Rada Delegatów Robotniczych Okręgu Zagłębia Dąbrowskiego i jej siła – Czerwona Gwardia. Jednak już w 1919 roku doszło do likwidacji rad delegatów i jej członków osadzono w więzieniu. Później w październiku 1923 roku w mieście wybuchł strajk powszechny. W trakcie kadencji socjalistycznego Zarządu Miejskiego pomiędzy rokiem 1925 a 1929 wybudowano w Sosnowcu sieć kanalizacyjną i wodociągową.

Lata 30. w Sosnowcu to przede wszystkim wydarzenia kulturalne i sportowe, ale także inwestycje. Podpisano umowę na budowę linii tramwajowych ze Śląsko-Dąbrowskim Kolejowym Towarzystwem Eksploatacyjnym, z siedzibą w Katowicach. W Sosnowcu powstało w tym okresie wiele nowych budynków o pokaźnych rozmiarach, jak np. „nowy ratusz” – dzisiejszy urząd miasta.

Klimatu z tamtych lat można doświadczyć na filmie, na którym zaprezentowano fotografie pochodzące z przedwojennego Sosnowca.

Zobacz na filmie, jak wyglądał Sosnowiec