Śmieci naładują twój telefon

i

Autor: arc

Śmieci naładują twój telefon? To możliwe. Nowatorski pomysł zarządu Metropolii GZM

2019-11-14 11:33

Przedstawiciele miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wyrazili zgodę, aby na jej terenie powstała instalacja termicznego przetwarzania odpadów komunalnych. Nowa instalacja ma być wyposażona w nowoczesne systemy, dzięki którym będzie można m.in. naładować smartfona albo ogrzać dom.

Miasta i gminy należące do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wytwarzają zdecydowanie za dużo odpadów. Według najnowszych danych jest to o prawie 21 proc. odpadów więcej niż zakładały to prognozy zawarte w Planie Gospodarki Odpadami dla województwa śląskiego. Oznacza to wzrost o ponad 162 tysięcy ton śmieci rocznie.

Śmieci jest coraz więcej i trzeba coś z nimi zrobić. Rozwiązaniem może być utworzenie nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska instalacji, pozwalających na przetworzenie tych śmieci, których nie można poddać recyklingowi. Szacuje się, że w Metropolii spośród zebranych ok. 943 tys. ton odpadów komunalnych, do produkcji energii elektrycznej i ciepła można wykorzystać ok. 280 tys. ton.

- Musimy pamiętać, że problem zagospodarowania odpadów przekłada się również na wysokość miesięcznych opłat, które ponosimy w naszych gospodarstwach domowych. Zamiast płacić więcej za ich składowanie, możemy je wykorzystać do produkcji prądu i ciepła. Ponadto zyskujemy kontrolę nad systemem gospodarki odpadami komunalnymi, co może uchronić nas przed niebezpiecznymi wybuchami pożarów, gdy do atmosfery emitowane są szkodliwe zanieczyszczenia - mówi Grzegorz Podlewski, wiceprzewodniczący zarządu Metropolii. 

Pamiętajmy jednak, że podjęta w środę, 13 listopada uchwała GZM ma jedynie charakter intencyjny i daje “zielone światło” zarządowi Metropolii, by mógł podejmować działania zmierzające do utworzenia na terenie GZM instalacji termicznego przetwarzania odpadów. Na tym etapie prac żadna konkretna lokalizacja, gdzie taki system mógłby powstać, jeszcze nie został wskazany.

Nowoczesna instalacja termicznego przetwarzania odpadów jest wręcz koniecznością. Miasta i gminy GZM niebawem będą musiały spełnić restrykcyjne obowiązki dot. recyklingu, które nakładają na nie przepisy unijne. Oznacza to, że do 2035 roku musimy osiągnąć poziom 65-procentowego recyklingu wszystkich wytwarzanych odpadów. Brak spełnienia tych wymogów może skutkować nałożeniem wielomilionowych kar na samorządy, które w skali całej Metropolii mogą wynieść nawet 60 mln zł.

QUIZ z wiedzy ogólnej

Pytanie 1 z 10
Lekarz zajmujący się zwierzętami to: