Słoneczny weekend w Katowicach. 43 mandaty za spacery, przejażdżki rowerowe i wizyty na cmentarzu

2020-04-06 12:54 NAU
Słoneczny weekend w Katowicach. 43 mandaty za spacery, przejażdżki rowerowe i wizyty na cmentarzu
Autor: pixabay.com

Za nami kolejny ciepły wiosenny weekend w czasach pandemii koronawirusa. Zdecydowana większość mieszkańców nie dała się skusić ładnej pogodzie i odpowiedzialnie została w domu. Niestety znaleźli się również ci, którzy nie bacząc na apele i zakazy, wyszli z domu i łamali przepisy. W sumie przez cały weekend w Katowicach policjanci ukarali 43 osoby mandatami. Skierowali też do sądu 7 wniosków o ukaranie. Szczegóły na slask.eska.pl.

Koronawirus w Katowicach. Ponad 40 mandatów za łamanie obostrzeń

Za nami kolejny bardzo ciepły i słoneczny weekend. Pogoda w Katowicach zachęcała do spacerów i aktywności fizycznej na powietrzu. Lekarze zachęcali jednak i apelowali, abyśmy zostali w domu. Dla naszego bezpieczeństwa. Po to, żeby koronawirus jeszcze bardziej się nie rozprzestrzeniał. Zdecydowana większość mieszkańców zachowała się odpowiedzialnie. Byli też niestety tacy, którzy nie potrafili usiedzieć w domu. Łamali tym samym przepisy dotyczące ograniczenia w przemieszczaniu się i zakazu zgromadzeń. Policjanci karali takie osoby w znakomitej większości mandatami.

W sumie przez cały weekend policjanci podjęli 72 interwencje w związku z łamaniem obostrzeń. 88 osób zostało pouczonych, 43 osoby zostały ukarane mandatami karnymi. Skierowano też do sądu 7 wniosków o ukaranie. Najwięcej interwencji dotyczyło osób, które spacerowało po parku bez wyraźnego celu, najczęściej bez zachowania przepisowej odległości od drugiej osoby - przekazała mł. asp. Agnieszka Żyłka, rzecznik prasowa Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

Jak powiedziała nam rzecznik katowickiej policji, funkcjonariusze karali mandatami głównie osoby, które lekceważąco podchodziły do wprowadzonych obostrzeń i wychodziły z domu bez ważnej potrzeby życiowej. Policjanci interweniowali też wobec osób poniżej 65 roku życie, które robiły zakupy w godzinach od 10 do 12.

- Mieliśmy też jedną interwencję wobec osoby niepełnoletniej, która wyprowadza psa. Przypominam, ze osoby poniżej 18 roku życia nie mogą przebywać w przestrzeni publicznej bez opieki osoby dorosłej - wyjaśnia mł. asp. Agnieszka Żyłka.

Dodajmy, że mandatem grozi również wizyta na cmentarzu, które jako tereny zielone zostały w ostatnim czasie zamknięte. Policjanci z Katowic interweniowali również wobec osób, które prowadziły jakieś porządki przy nagrobkach swoich bliskich.

Koronawirus w Katowicach. Ile jest osób zakażonych?

Według najnowszych informacji obecnie w Katowicach koronawirusem zakażone jest 27 osób, a kwarantanną objętych jest 631 osób. Tak to wygląda w liczbach:

  • 60 osób objętych kwarantanną domową,
  • 151 osób objętych kwarantanną domową na podstawie decyzji administracyjnej,
  • 22 osób objętych nadzorem sanitarnym
  • 476 osoby skierowane na kwarantannę przez Straż Graniczną
  • 7 osób hospitalizowane w szpitalach zakaźnych poza miastem

Czytaj: Posłuchaj, co koronawirus robi z płucami człowieka. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Katowice podczas kwarantanny

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.