Ślązacy to antyszczepionkowcy? Dlaczego nie chcemy się szczepić? Eksperci alarmują: To duży problem

i

Autor: pexels Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na koronawirusa?

Ślązacy to antyszczepionkowcy? Dlaczego nie chcemy się szczepić? Eksperci alarmują: To duży problem

2020-12-14 9:22

Według najnowszych badań tylko 36 procent Polaków deklaruje chęć przyjęcia szczepionki przeciwko koronawirusa. Znacząca część społeczeństwa nie chce w ogóle się zaszczepić. Takie podejście wykazują też mieszkańcy województwa śląskiego. Eksperci alarmują: To niebezpieczna tendencja.

ESKA XD #012

Ślązacy to antyszczepionkowcy? Dlaczego nie chcemy się szczepić?

Wiemy już od kilkunastu dni jak wygląda Narodowa Strategia Szczepień. Rząd zamówił 45 mln dawek szczepionki dla wszystkich Polaków. Sczepienie przeciw koronawirusowi będzie darmowe, dobrowolne i podawane w dwóch dawkach. Problem w tym, że tylko 36 procent Polaków deklaruje przyjęcie szczepionki. Cała reszta ma inne zdanie… usłyszał je nasz reporter w Katowicach. Oto kilka odpowiedzi Katowiczan na pytania naszego reportera dotyczące szczepionki:

  • Nie będę się szczepiła, bo to jest ściema
  • Mieszkam sama, po co mam się szczepić?
  • Nie ufam szczepionkom. Czy ktoś w ogóle wyizolował wirusa SARS-CoV-2?

Eksperci: Brak szczepienia może prowadzić do przykrych konsekwencji

Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić? Głównym powodem jest strach przed ewentualnymi skutkami ubocznymi przyjęcia szczepionki.

Lekarze i eksperci załamują ręce, gdy widzą podejście większości społeczeństwa do szczepionki przeciwko koronawirusowi. Zdaniem Anny Matuszyńskiej, socjolożki z z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, potrzebna jest dobra i przemyślana kampania edukacyjnej na temat szczepionki.

ZOBACZ TAKŻE: Piotr Machalica nie żyje. Znany aktor zmarł w nocy z niedzieli na poniedziałek

Ta kampania musi być emocjonalna, ona musi poruszyć nasze emocje, wzbudzić poczucie pewnego zagrożenia. Brak szczepienia spowoduje problemy w rodzinie, problemy z otrzymaniem pracy, dzieci nie będą mogły chodzić do szkoły - mówi naszemu reporterowi Anna Matuszyńska.

Eksperci mówią wprost - brak masowych szczepień w Polsce przeciw koronawirusowi skazuje nas na walkę z Covid 19 przez co najmniej jeszcze dwa lata. Na to społecznie i ekonomicznie nie może pozwolić sobie żaden kraj na świecie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE