Śląskie: Franciszkanin miał upijać, a potem molestować małych chłopców. Nie przyznaje się do winy

2021-10-25 12:19
Śląskie: Zakonnik miał molestować małych chłopców. Nie przyznaje się do winy
Autor: pexels Zdjęcie poglądowe

Prokuratura Rejonowa w Bytomiu prowadzi śledztwo ws. przestępstw seksualnych, jakich miał się dopuszczać wobec chłopców poniżej 15. roku życia zakonnik pełniący posługę w jednej z parafii w Bytomiu.

Mężczyzna usłyszał już zarzuty popełnienia takich przestępstw wobec 3 chłopców, od marca przebywa w areszcie. "Śledztwo jest w toku, próbujemy ustalić, czy krąg pokrzywdzonych nie był szerszy" – poinformował w poniedziałek PAP prokurator rejonowy w Bytomiu Marek Furdzik.

Organy ścigania powiadomiła Prowincja Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce, po – jak informuje prowincjalny delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży o. Dydak K. Rycyk – "otrzymaniu wiarygodnych informacji o możliwości popełnienia przestępstwa przez jednego z zakonników".

Jak przekazał w poniedziałek prok. Marek Furdzik, zakonnik usłyszał zarzuty zgwałcenia jednego dziecka, a także doprowadzenia do obcowania płciowego i innych czynności seksualnych dwojga innych poprzez stosowanie gróźb, przemocy, podstępu, pozbawienia wolności, a także stanu bezradności wynikającego ze snu oraz wpływu alkoholu, który mężczyzna miał podawać chłopcom – postawiono mu też zarzut rozpijania małoletnich. Grozi mu do 15 lat pozbawienia wolności.

Zakonnik nie przyznał się do zarzucanych czynów. "Złożył wyjaśnienia, w których zaprzeczał swojemu sprawstwu i temu, że do przestępstw dochodziło" – powiedział prok. Furdzik.

Według prokuratora do przestępstw mogło dochodzić na przestrzeni kilku lat, wiadomo też, że podejrzany znał pokrzywdzonych ze względu na pełnioną przez siebie funkcję. "Próbujemy ustalić, czy krąg pokrzywdzonych dzieci nie był szerszy" – dodał Marek Furdzik.

O sprawie poinformował jako pierwszy portal bytomski.pl.

Prowincja Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce poinformowała w oświadczeniu z 19 października tego roku, że zakonnik w trybie natychmiastowym został odsunięty od dotychczasowych obowiązków. Jednocześnie Prowincja – zgodnie z obowiązującym prawem 4 lutego br. zawiadomiła Prokuraturę Rejonową w Bytomiu o możliwości popełnienia przestępstwa w tej sprawie. "Mając na uwadze najpierw dobro osób trzecich oraz chęć rzetelnego wyjaśnienia tej sprawy zarząd Prowincji do chwili obecnej ściśle współpracuje z organami państwowymi" - czytamy w oświadczeniu.

Postępowanie kanoniczne w tej sprawie jest wstrzymane do czasu zakończenia państwowego postępowania karnego. Jest to zgodne z wytycznymi Stolicy Apostolskiej oraz wytycznymi zawartymi w instrukcji Konferencji Episkopatu Polski.

Ostatnie chwile Krzysztofa Kiersznowskiego przed śmiercią na planie Barw szczęścia. Wiedział już, że umiera - WIDEO
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE