Wigilia na Śląsku. Śląskie potrawy wigilijne

i

Autor: CKE Czerwionka Leszczyny

Śląskie potrawy wigilijne PRZEPISY Najważniejsza jest moczka i makówki

Śląska wigilia jest nadzwyczajna. Śląskie dania wigilijne różnią się znacznie od tego, co podajemy w pozostałej częściach Polski. Sprawdź przepisy na śląskie potrawy wigilijne. Na Śląsku mamy 6 potraw wigilijnych. Są bardzo proste w przygotowaniu i w tym tkwi ich sekret.

Kuchnia śląska na Boże Narodzenie

Śląsk manifestuje odmienność od reszty Polski głównie przez odmienną mowę, ale i specyficzną kuchnię w czasie największych uroczystości. W wigilię i święta Bożego Narodzenia na Śląsku podaje się takie świąteczne potrawy, o których gdzie indziej nawet nie słyszano. Moczka i makówki to najbardziej charakterystyczne dania, bez których prawdziwych świąt nie ma.

Gdy w całej Polsce przy wigilii każdy domownik stara się zjeść 12 dań, na Śląsku jest ich tylko 6, a w niektórych domach nawet tylko 5. Mało? O nie. Są tak pyszne i tak syte, że wystarcza wszystkim. Śląskie potrawy wigilijne są proste, ale niektóre wymagają sporo czasu i zachodu.

Potrawy wigilijne na Śląsku

Przepisy na śląskie potrawy wigilijne przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Składniki i sposób podania znane są od stuleci, a mimo to w każdym domu dania smakują nieco inaczej. Przyjezdni mogą być nieco zawiedzeni, bo na tradycyjnym śląskim stole wigilii Bożego Narodzenia nie znajdziemy barszczu z uszkami, zupy grzybowej, kapusty z grzybami, pierogów, śledzi i kompotu z suszu. Co w takim razie podaje się w Wigilię na Śląsku?

6 wigilijnych potraw na Śląsku

Zobacz przepisy w galerii zdjęciowej

Tradycyjne śląskie potrawy wigilijne

Ślązacy uwielbiają eksperymentować w kuchni. Ale nie wtedy, gdy zbliża się wigilia. Tradycja zobowiązuje. 6 obowiązkowych tradycyjnych śląskich potraw wigilijnych to podstawa śląskiej kuchni. Coraz częściej jednak na stołach na Śląsku możemy zobaczyć jednak liczne wariacje i odmiany dań. 

Zamiast smażonego karpia możemy spotkać karasia lub suma.

W niektórych domach podaje się zupę z rybich głów.

Ciekawą propozycją jest gotowana modro kapusta z rodzynkami.