Ranking antysmogowy 2022. Niekwestionowanym liderem jest woj. śląskie

i

Autor: gaj777 Piekary Śląskie

Śląskie gminy liderem w rankingu antysmogowym 2022. Tutaj mieszkańcy dbają o czyste powietrze

Mszana, Blachownia, Nędza i Wielowieś - choć dla niektórych nazwy tych gmin brzmią obco, a jeszcze innych mogą bawić, ich mieszkańcy zasługują na gromkie brawa. To właśnie tutaj najwięcej ludzi zdecydowało się na wymianę źródeł ciepła i dzięki ich zaangażowaniu województwo śląskie zostało antysmogowym liderem 2022 roku.

Antysmogowy ranking powstał we współpracy NFŚOiGW, Polskiego Alarmu Smogowego i Banku Światowego. Zestawienie obejmuje aktywność gmin w programie Czyste Powietrze w 2022 roku. Z danych wynika wprost: to województwo śląskie jest krajowym liderem walki ze smogiem.

Choć na wstępie trzeba zaznaczyć, że kolejność gmin w zestawieniu może wydawać się nieco myląca. Oto bowiem w Goczałkowicach-Zdroju, które zajmują pierwsze miejsce, złożono 143 wnioski w programie Czyste Powietrze. Zaraz za nimi jest kieleckie Górno, gdzie w zeszłym roku wpłynęło 288 wniosków. Dlaczego więc Goczałkowice-Zdrój wygrały?

A dlatego, że zestawienie powstało w oparciu o liczbę złożonych wniosków w porównaniu do liczby budynków jednorodzinnych na terenie danej gminy. W kieleckim Górno może i było więcej wniosków, ale stanowiły mniejszy odsetek mieszkańców, którzy do programu się zgłosili.

Ranking ma na celu zachęcać samorządy do jeszcze większego zaangażowania się w program Czyste Powietrze, promocję termomodernizacji domów i wymianę starych źródeł ciepła wśród mieszkańców - mówi Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW.

Poza oczywistym aspektem czystości powietrza, samorządy mogą liczyć na jeszcze jeden plus. Najaktywniejsze samorządy pod koniec tego roku będą mogły zakwalifikować się do dodatkowego finansowania. NFOŚiGW przeznaczy na ten cel 25 mln zł.

Ranking antysmogowy 2022. Gminy woj. śląskiego niekwestionowanym liderem

Na pierwszym miejscu w zestawieniu znalazła się gmina uzdrowiskowa Goczałkowice-Zdrój. W 2022 roku do programu Czyste Powietrze złożono tam 143 wnioski, co w przeliczeniu na liczbę budynków jednorodzinnych zapewniło jej pierwsze miejsce w Polsce. W sumie w pierwszej setce rankingu znalazło się aż 25 gmin z województwa śląskiego.

Cieszymy się, że program Czyste Powietrze dociera do coraz większej liczby gmin w całej Polsce. Z rankingu widać, że najwięcej wniosków do programu pochodzi z województwa śląskiego, gdzie władze samorządowe z determinacją wdrażają zapisy uchwał antysmogowych – powiedział Marcus Heinz, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie.

O tym, które gminy z woj. śląskiego są antysmogowymi liderami, dowiesz się z naszej galerii.

Gminy w woj. śląskim inwestują w wymianę źródeł ciepła. Ranking antysmogowy 2022: