Śląskie: 46-latek uporczywie nękał żonę. Śledził ją, zniszczył samochód, a drzwi do mieszkania oblał cuchnącym płynem

2021-10-20 12:01
Śląskie: 46-latek uporczywie nękał żonę. Śledził ją, zniszczył samochód, a drzwi do mieszkania oblał cuchnącym płynem
Autor: pixabay.com Zdjęcie poglądowe

Częstochowska prokuratura oskarżyła 46-letniego Marcina J. o uporczywe nękanie żony, z którą był w separacji. Mężczyzna przez dwa miesiące nie tylko śledził i obserwował kobietę, ale także zniszczył jej samochód i oblał drzwi jej mieszkania cuchnącym płynem.

O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformował w środę PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek. Śledztwo prowadziła Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ.

Według ustaleń postępowania Marcin J. nękał żonę, z którą był w faktycznej separacji, od początku kwietnia do końca maja br. W ten sposób – jak podaje prokuratura - wzbudzał u kobiety uczucie ciągłego zagrożenia oraz istotnie naruszał jej prywatność.

"Stalking polegał na śledzeniu i obserwowaniu pokrzywdzonej oraz prezentowaniu swojej obecności w pobliżu jej miejsca zamieszkania o różnych porach dnia i nocy. Marcin J. oblał także czterokrotnie drzwi wejściowe do jej mieszkania płynem służącym do odstraszania dzików, wywołującym odór i mdłości" - podał prok. Ozimek.

Na podstawie opinii biegłego z zakresu chemii stwierdzono, że płyn, którym oblano drzwi zawiera kwas masłowy, posiadający intensywny i trudny do zniesienia zapach zjełczałego tłuszczu. Pozbycie się tego zapachu jest możliwe jedynie poprzez ozonowanie pomieszczeń.

"Ponadto w śledztwie ustalono, że Marcin J. dokonał zniszczenia samochodu żony, polegającego na zarysowaniu pojazdu śrubokrętem, urwaniu bocznych lusterek, wgnieceniu dachu i przebiciu wszystkich opon. W ten sposób oskarżony spowodował szkodę w wysokości 45 000 zł. Po upływie 3 dni od tego zdarzenia Marcin J. ponownie zniszczył użytkowany przez żonę samochód, poprzez jego podpalenie i spowodowanie szkody w wysokości 73 000 zł.

Pod koniec maja 2021 roku Marcin J. został zatrzymany i aresztowany. Przesłuchany przez prokuratora Marcin J. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw. Mężczyzna był w przeszłości wielokrotnie karany za przestępstwa zniszczenia mienia, oszustwa i prowadzenia pojazdu bez uprawnień.

Przestępstwo uporczywego nękania (stalking) jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat, a przestępstwo zniszczenia mienia karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Akt oskarżenia trafił do do Sądu Rejonowego w Częstochowie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE