Śląscy policjanci i ratownicy górniczy odbędą wspólne szkolenia w zakresie technik wysokościowych oraz kwalifikowanej pierwszej pomocy

i

Autor: JSW

Ratownictwo

Śląscy policjanci i ratownicy górniczy odbędą wspólne szkolenia w zakresie technik wysokościowych oraz kwalifikowanej pierwszej pomocy

2023-06-05 15:10

W poniedziałek, 5 czerwca, w Bytomiu prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego (CSRG) dr inż. Piotr Buchwald i śląski komendant wojewódzki policji nadinspektor Roman Rabsztyn podpisali porozumienie ws. współpracy policjantów i ratowników górniczych.

Wspólne szkolenia, głównie w zakresie technik wysokościowych oraz kwalifikowanej pierwszej pomocy to zadania, które podejmą wspólnie policjanci z garnizonu śląskiego i ratownicy górniczy z CSRG w Bytomiu.

Techniki wysokościowe - ważne zarówno w ratownictwie górniczym, jak i w policji

Porozumienie o współpracy obu służb podpisali w poniedziałek, 5 czerwca w Bytomiu prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego (CSRG) dr inż. Piotr Buchwald i śląski komendant wojewódzki policji nadinspektor Roman Rabsztyn.

„Przede wszystkim chodzi o naszych kontrterrorystów, ale nie tylko. Jako policjanci mamy do czynienia z wieloma sytuacjami, kiedy musimy podjąć działania na wysokości – zarówno w terenach górskich, jak i na wysokich obiektach, wieżowcach, gdzie dzieje się coś, co wymaga naszej obecności. Stąd potrzeba szkolenia i doskonalenia technik wysokościowych naszych policjantów, a nie wyobrażam sobie lepszych nauczycieli niż ratownicy z CSRG” – powiedział PAP nadinsp. Rabsztyn.

Jak podaje PAP, ratownicy i policjanci ćwiczyli już razem, m.in. w zabytkowej kopalni srebra w Tarnowskich Górach oraz zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu, gdzie jednym z zadań było – jak przewidywał scenariusz szkolenia - dotarcie i rozbrojenie umieszczonego w podziemnych wyrobiskach ładunku wybuchowego. Wymagało to połączenia umiejętności górniczych, alpinistycznych i pirotechnicznych.

Przypomnijmy, że grupa wysokościowa CSRG od dawna współpracuje już z ochotniczymi pogotowiami ratunkowymi: górskim i tatrzańskim. Przed czterema laty śląscy ratownicy brali udział w wielodniowej akcji w Jaskini Śnieżnej w Tatrach, próbując dotrzeć do uwięzionych tam grotołazów. W 2006 roku ratownicy górniczy byli zaangażowani w akcję po zawaleniu hali Międzynarodowych Targów Katowickich, gdzie zginęło 65 osób.

Kolejne wspólne szkolenie zaplanowano 14 czerwca w górniczym szybie Leon w Rydułtowach.

Będą kolejne szkolenia z kwalifikowanej pierwszej pomocy. Czasem można komuś uratować życie

Policja śląska kładzie także szczególny nacisk na świetne wyszkolenie funkcjonariuszy w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, w której pracuje 138 ratowników, pełni z kolei wiodącą rolę w polskim systemie ratownictwa w kopalniach. 

„Kwalifikowana pierwsza pomoc to umiejętność, którą powinien posiąść każdy obywatel. W naszej służbie codziennie spotykamy się z sytuacjami zagrożenia życia. Często widzimy wśród ludzi przejawy kompletnej bezradności, nieumiejętności udzielenia pomocy, podczas gdy w wielu przypadkach właśnie pierwsze sekundy czy minuty decydują o czyimś życiu” – powiedział komendant wojewódzki śląskiej policji, oceniając, iż pierwsza pomoc powinna być także kanonem nauczania we wszystkich szkołach.

Źródło informacji: PAP.

Wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/