Pracownik

i

Autor: Unsplash.com

Nieuczciwy pracodawca

Skandal w Sosnowcu. Nieuczciwy pracodawca skazany za wykorzystywanie pracowników z Ukrainy

Funkcjonariusze Straży Granicznej zakończyli postępowanie karne przeciw nieuczciwemu pracodawcy. Sprawa miała swój początek w grudniu ubiegłego roku, kiedy to zatrzymano obywatela Ukrainy posiadającego podrobione zezwolenie na pracę.

W maju 2023 r. funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Sosnowcu zakończyli postępowanie karne przeciwko nieuczciwemu pracodawcy. Śledztwo nadzorowane było przez Prokuraturę Rejonową Katowice-Południe.

Sprawa, która wywołała duże poruszenie, miała swój początek w grudniu ubiegłego roku. Funkcjonariusze Straży Granicznej z Sosnowca zatrzymali obywatela Ukrainy, który posiadał podrobione zezwolenie na pracę. Okazało się, że to tylko wierzchołek góry lodowej.

Podczas prowadzonych czynności śledczych okazało się, że obywatel Ukrainy otrzymał to fałszywe zezwolenie na pracę od swojego pracodawcy, który twierdził, że jest to oryginalny dokument.

Przedsiębiorca z Sosnowca bez skrupułów łamał prawo

Sosnowieccy funkcjonariusze graniczni ustalili, że nieuczciwy pracodawca zatrudniał nie tylko jednego, ale trzech obywateli Ukrainy. Co gorsza, wprowadzał ich w błąd co do legalności ich zatrudnienia. Wykorzystując nieświadomość i trudną sytuację tych ludzi, bez skrupułów łamał prawo.

Naruszenie przepisów o zatrudnieniu to nie jedyne przewinienie tego przedsiębiorcy. Wbrew obowiązkowi, nie zgłaszał się jako płatnik składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, co miało wpływ na prawo pracowników do świadczeń.

Przedsiębiorca z Sosnowca usłyszał zarzut naruszenia praw pracowniczych oraz podrobienia i posłużenia się jako autentycznym dokumentem w postaci zezwolenia na pracę dla cudzoziemca – informują funkcjonariusze Straży Granicznej.

Mężczyzna przyznał się do swojej winy. Dobrowolnie poddał się karze, którą nałożył na niego sąd. Otrzymał wyrok 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata.

Ten skandaliczny przypadek w Sosnowcu jest ostrzeżeniem dla innych pracodawców, którzy mogą próbować oszukiwać i wykorzystywać pracowników, zwłaszcza tych spoza Polski. Organizacje zajmujące się prawami pracowniczymi i imigrantami przywiązują dużą wagę do walki z takimi nadużyciami.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE