Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich

i

Autor: Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich

Medycyna

Siemianowice Śląskie: Centrum Leczenia Oparzeń wykorzysta medycynę nuklearną do diagnozowania pacjentów

Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich rozpoczęło diagnozowanie chorych z wykorzystaniem nowej metody - medycyny nuklearnej. Dzięki temu będzie można lepiej ukierunkować terapię i tym samym przyśpieszyć leczenie - również pacjentów w ciężkim stanie.

Oficjalne otwarcie Zakładu Medycyny Nuklearnej z Pracownią SPECT/CT zaplanowano na wtorek. Stworzenie nowego zakładu kosztowało około 29 mln zł.

Specjalistyczny aparat typu SPECT/CT to jedno z dwóch takich urządzeń w Polsce, o niespotykanej dotąd konstrukcji.

Składa się z dwóch modułów – SPECT, odpowiedzialnego za zbieranie danych w zakresie medycyny nuklearnej, oraz CT - tomografu komputerowego służącego do zobrazowania lokalizacji anatomicznej narządów wewnętrznych.

Urządzenie do badania w zakresie medycyny nuklearnej wykorzystuje aż 12 głowic detektorów, a także cyfrowe obrazowanie o wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu badanie trwa krócej, a jego wyniki są dokładniejsze - wyjaśnia fizyk medyczny z CLO Michał Rojewski.

Medycyna nuklearna w Siemianowicach Śląskich

Medycyna nuklearna w badaniach diagnostycznych wykorzystuje izotopy promieniotwórcze. Mogą być od razu podane pacjentowi, jednak wcześniej są łączone ze związkami chemicznymi - farmaceutykami, tworząc radiofarmaceutyki. Te substancje biorą udział w procesach metabolicznych organizmu, jednocześnie pozwalając na ich śledzenie, a także obrazowanie fizjologii i patologii w obrębie narządów czy tkanek.

Zastosowanie radiofarmaceutyków w medycynie nuklearnej umożliwia precyzyjne zdiagnozowanie stanu kości, chorób nerek czy schorzeń tarczycy. Pozwala na ocenę stanu rany i tego, czy ewentualne powikłania rany nie wpływają negatywnie na kości. W przypadku pacjentów z oparzeniami dróg oddechowych, np. górników z oparzeniami po wybuchu, pozwala na precyzyjną diagnostykę stanu dróg oddechowych - tłumaczy wicedyrektor szpitala ds. medycznych dr Przemysław Strzelec.

Medycyna nuklearna znajduje też zastosowanie w ocenie prawidłowości funkcjonowania węzłów chłonnych oraz naczyń limfatycznych.

Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich

Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich wykonuje badania w zakresie medycyny nuklearnej w ramach umowy z NFZ. Skierowanie na badanie może wystawić lekarz z poradni specjalistycznej, mającej umowę z Funduszem.

Z tej formy badań będą mogli też korzystać pacjenci Centrum oraz działających przy tym ośrodku poradni.

Bezpośrednio po podaniu izotopu, lub po kilkudziesięciu minutach, a w niektórych sytuacjach nawet po kilku godzinach, rozpoczyna się badanie. Pacjent jest obrazowany przez urządzenie SPECT/CT, które zbiera promieniowanie emitowane przez radiofarmaceutyk zgromadzony fizjologicznie np. w płucach czy nerkach, lub np. w przerzutach nowotworowych do kości. Zebrane dane są przetwarzane przez system komputerowy i następnie prezentowane w postaci trójwymiarowej 3D.

Pracownia w siemianowickim ośrodku powstała w ramach projektu, finansowanego z unijnych środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020. Wkład Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniósł ponad 24,5 mln zł, wobec prawie 29 mln zł kosztów przedsięwzięcia.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE