Świetna wiadomość dla matek. Dostaną więcej pieniędzy od ZUS. Ojcowie też mają szansę

i

Autor: Archiwum Świetna wiadomość dla matek. Dostaną więcej pieniędzy od ZUS. Ojcowie też mają szansę

Pieniądze

Samotne matki mogą liczyć na więcej pieniędzy od ZUS. Warunek jest jeden

Specjalny dodatek do emerytury dla matek, które wychowują więcej niż czwórkę dzieci, wkrótce może się powiększyć. Obecnie ZUS wypłaca średnio ponad 700 zł, a maksymalnie prawie 1,6 tys. zł. Wiadomo już, że kwota wkrótce się zwiększy do ok 1,8 tys. zł.

Specjalna emerytura dla mam wzrośnie. Ojcowie też mogą go dostać

Od pięciu lat kobiety, które urodziły i wychowały co najmniej czwórkę dzieci, mogą liczyć na specjalny dodatek emerytalny. To tak zwany dodatek Mama 4 plus dla kobiet, które ze względu na wychowywanie gromadki dzieci nie mogły podjąć pracy i wypracować własnej emerytury, bądź nie otrzymują nawet minimalnej kwoty z tego tytułu. Ten dodatek albo wyrównuje do minimalnej kwoty, albo może ją nawet rekompensować. Dlatego też maksymalnie mamy mogą dostać na konto nawet 1588,44 zł, jednak jak informował ZUS, średnia wypłat w ramach mama 4 plus wynosiła 740 zł. 

Od 1 marca kwoty przyznawane w ramach dodatku emerytalnego zmienią się ze względu na waloryzację. W ramach świadczenia minimalnego mamy mogą otrzymać nawet 1780,96 zł. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że ten dodatek do emerytury przysługuje również ojcom. Jak wynika z danych ZUS na 10‬0‬ procent wypłat dodatku mama 4 plus mężczyźni stanowią zaledwie 0‬,1 procent biorców tego dodatku. 

Tak otrzymasz dodatek mama 4 plus

Aby otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające trzeba złożyć wniosek. Podstawowym warunkiem jest osiągnięcie wieku emerytalnego. U kobiet aktualnie wynosi on 60 lat, a u mężczyzn 65 lat. Dokumenty trzeba złożyć w ZUS. Mogą to zrobić również ojcowie, kiedy podejmują opiekę nad dziećmi i nie mają zasadniczego świadczenia emerytalnego bądź nie równa się on do minimalnej w następujących sytuacjach: 

  • kiedy matka porzuciła rodzinę,
  • kiedy matka umarła.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Ratują serduszka wielkości truskawek. Przełomowe operacje jeszcze przed narodzinami dziecka

Czy ZUS może zabrać dodatek? Tak, ale tylko w następujących sytuacjach

Osoby, które pobierają dodatek mama 4 plus, są zobowiązane zgłosić Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych sytuacje, w których np. podjęły dodatkową pracę lub uzyskały prawo do innego, dodatkowego świadczenia. Jak zresztą informuje ZUS, "Osoba pobierająca ten dodatek do emerytury ma obowiązek zawiadomić ZUS o wszelkich zmianach, które mają wpływ na prawo do świadczenia i jego wysokość".