Turkish Airlines

i

Autor: Turkish Airlines

Samoloty Turkish Airlines Katowice - Stambuł nie polecą. Sprzedaż biletów wstrzymana

Inauguracja stałego połączenia lotniczego Katowice - Stambuł z lotniska Katowice Airport w Pyrzowicach została odwołana. Turkish Airlines podjęły decyzję o przesunięciu daty startu, zaplanowanego na 3 marca 2023, bo polski Urząd Lotnictwa Cywilnego nie zatwierdził rozkładu lotów na sezon letni.

Połączenie lotnicze Katowice - Stambuł z lotniska w Pyrzowicach

Stałe połączenie lotnicze Katowice - Stambuł z lotniska w Pyrzowicach nie zostanie zainaugurowane 3 marca. Turkish Airlines zdecydowały się odwołać inauguracyjny lot i wszystkie pozostałe. Dlaczego? Okazuje się, że Urząd Lotnictwa Cywilnego nie zatwierdził rozkładu lotu na lato. Samoloty mogłyby więc latać wyłącznie do 25 marca bez gwarancji kontynuowania lotów w sezonie letnim, co uniemożliwiłoby rezerwacje biletów.

Następny termin uruchomienia stałego połączenia z Katowic do Stambułu wyznaczony został na maj. Ale i on stoi pod znakiem zapytania. 

Władze Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządzają lotniskiem w Pyrzowicach są rozżalone. W przesłanym oświadczeniu czytamy, m.in., że "na zatwierdzenie rozkładu letniego nasz kontrahent czeka już ponad 70 dni, tj. od 20 grudnia 2022 roku i to pomimo prawomocnej decyzji administracyjnej ULC, zezwalającej na obsługę trasy Stambuł – Katowice – Stambuł."

- Port zakończył budowę biura przewoźnika, które znajduje się na pierwszym piętrze terminalu pasażerskiego B. Ponadto pod potrzeby linii dostosowaliśmy fast track i salonik biznesowy w terminalu A. Już w grudniu 2022 r. rozpoczęły się intensywne przygotowania do inauguracji połączenia - informuje Piotr Adamczyk z Katowice Airport i dodaje, że lotnisko jest gotowe w każdej chwili przyjąć samoloty Turkish Airlines.

Odwołany start lotów Katowice - Stambuł. Dlaczego?

Termin uruchomienia stałego połączenia Stambuł - Katowice z lotniska w Pyrzowicach się przedłuża. Wiele wskazuje na to, że powodem jest PLL LOT. Polski przewoźnik bowiem także ma ochotę na uruchomienie linii lotniczej, lecz nie chce bezpośrednio konkurować z Turkish Airlines. Tak przynajmniej twierdzi Łukasz Malinowski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR: "ULC informuje, że na podstawie jej zapisów Turkish Airline i PLL LOT muszą uzgodnić ze sobą rozkład lotów pomiędzy Polską a Turcją. To dlatego, że LOT też chce latać z Katowic do Turcji".

Oświadczenie Urzędu Lotnictwa Cywilnego w sprawie lotów Katowice - Stambuł

O stanowisko w sprawie zamieszania z inauguracją lotów na trasie Katowice - Stambuł poprosiliśmy Urząd Lotnictwa Cywilnego. Twierdzi on, że nie jest prawdą, jakoby odmówił zatwierdzenia rozkładu lotów. Informuje, że procedury nadal trwają.

- Rozmowy pomiędzy centralą PLL LOT i centralą Turkish Airlines w Stambule są już na końcowym etapie. Dopiero po uzyskaniu informacji o ostatecznym uzgodnieniu planów przewozowych obu przewoźników możliwe będzie podjęcie decyzji o zatwierdzeniu rozkładu Turkish Airlines na sezon letni na loty z i do Polski. Wierzymy, że centrale obu przewoźników zakończą rozmowy niezwłocznie, tak aby decyzja w sprawie zatwierdzenia rozkładu Turkish Airlines przez ULC, mogła zostać podjęta jak najszybciej - informuje rzecznik prasowy Urzędu Lotnictwa Cywilnego Karina Lisowska.

W województwie śląskim gościły delegacje Turkish Airlines, m.in. w dniach 21-24 lutego br., na zaproszenie miasta Katowice i Śląskiej Organizacji Turystycznej, do regionu przybyła delegacja managerów Turkish Airlines odpowiedzialnych za sprzedaż m.in. w Singapurze, Korei, Filipinach, Malezji, USA i Libanie. W planach są kolejne takie wizyty. Pyrzowickie lotnisko, podobnie jak i Turkish Airlines, jest w każdej chwili gotowe do obsługi pierwszej rotacji na trasie Stambuł – Katowice – Stambuł.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE