Samoloty omijają Śląsk szerokim łukiem. LOT wznawia połączenia krajowe, ale nie do Pyrzowic

2020-05-21 8:39 NAU
W Poznaniu wylądował samolot z darami dla szpitali od Dominiki Kulczyk
Autor: Paweł Jaskółka / SE Fundacja przekazała 20 milionów na pomoc w walce z koronawirusem

Linie Lotnicze LOT ogłosiły, że od 1 czerwca wznowione zostaną połączenia krajowe. Samoloty polskiego narodowego przewoźnika jednak nie będą lądowały na lotnisku Katowice Airport w Pyrzowicach. Dlaczego? Kiedy zostaną wznowione loty międzynarodowe?

LOT wznawia loty krajowe. Na liście połączeń nie ma Katowic

Polskie Linie Lotnicze LOT poinformowały, że od 1 czerwca zostaną wznowione połączenia krajowe. W ten sposób nasz narodowy przewoźnik chce rozpocząć odmrażanie ruchu lotniczego. Na razie samoloty będą kursowały tylko pomiędzy krajowymi lotniskami, aż do czasu gdy wznowiony zostanie międzynarodowy ruch lotniczy. To ważne w kontekście zbliżającego się wielkimi krokami sezonu turystycznego. Narodowy przewoźnik zapewnia, że przygotował plan, który pozwoli na stopniowy powrót branży lotniczej do gry.

- Plan obejmuje kilka etapów rozłożonych w czasie najbliższych miesięcy i jest ściśle uzależniony od bieżącej sytuacji epidemicznej w Polsce oraz na świecie - czytamy w komunikacie LOT-u. Od 1 czerwca samoloty LOT-u będą lądowały na 8 polskich lotniskach w takich miastach jak:

  • Warszawa,
  • Gdańsk,
  • Kraków,
  • Wrocław,
  • Poznań,
  • Szczecin,
  • Rzeszów,
  • Zielona Góra.

Katowice pominięte przez LOT. Bo na Śląsku jest za dużo zakażeń?

Wiemy już, że od 1 czerwca powrócą regularne loty krajowe PLL LOT. Narodowy polski przewoźnik jednak na razie nie umieścił w siatce połączeń lotniska Katowice-Airport, które jest największym regionalnym portem lotniczym w Polsce.

Michał Czernicki, rzecznik prasowy PLL LOT potwierdził w rozmowie z TVN24, że brak lotniska w Pyrzowicach w nowej siatce połączeń wynika z trudnej sytuacji epidemicznej w województwie śląskim.

Przedstawiciele lotniska w Pyrzowicach przekonują jednak, że port lotniczy jest przygotowany do przyjęcia pasażerów i nie ma powodów, aby "odcinać" połączenia z województwem śląskim. Jak podkreśla Piotr, Adamczyk z Katowice Airport, od 1 czerwca lotnisko będzie działało w nowym reżimie sanitarnym. Zostanie ograniczona liczba osób, mogąca przebywać w terminalu, pasażerom będzie przed wejściem mierzona temperatura, wciąż obowiązuje też nakaz zakrywania ust i nosa.

Zobacz także: Samoloty nie latają, ale lotnisko Katowice Airport cały czas pracuje. Sznur uziemionych maszyn na płycie lotniska robi wrażenie. Zobaczcie [ZDJĘCIA]

Kiedy wrócą loty międzynarodowe?

Jak poinformował PLL LOT obecnie wszystkie rejsy międzynarodowe zaplanowane do 14 czerwca włącznie zostają odwołane. To wynika z przepisów, które mówią o tym, że jest zakaz lotów i przekraczania granic Polski w ruchu lotniczym. Jeśli po 14 czerwca zakaz zostanie zniesiony to wtedy dopiero samoloty LOT-u mogą planować loty zagraniczne.

Do jakich krajów będziemy mogli polecieć po zniesieniu zakazu lotów? To jeszcze nie jest jasne, bo wiele będzie zależało od umów pomiędzy poszczególnymi krajami. Na pewno nie będzie tak, że od razu wróci siatka połączeń znana nam sprzed pandemii.

Wiadomo, że na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach znajdują się regionalne bazy Ryanaira i Wizzaira. Jeśli przewoźnicy z Irlandii i Węgier wznowią część lotów międzynarodowych to istnieje szansa, że z Katowic dość wcześnie będziemy mogli wylecieć na wakację.