Rzecznik MZ: czekamy na wyniki badań sióstr zakonnych z Warszawy i Katowic

2021-04-30 12:04 nm PAP.
29.04.2021 Koronawirus w Polsce: Ile zakażeń w czwartek (29 kwietnia)? Stan zachorowań w woj. mazowieckim [RAPORT KORONAWIRUS 29.04]
Autor: MAREK KUDELSKI /SUPER EXPRESS

Czekamy na badania sióstr zakonnych z Katowic i z Warszawy. Jeżeli tylko dostaniemy wyniki dotyczące możliwej mutacji indyjskiej, to od razu o tym poinformujemy – przekazał w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik MZ był pytany na konferencji prasowej, czy potwierdzono już obecność wariantu indyjskiego koronawirusa w Polsce i czy są już wyniki badań polskiego dyplomaty, który w niedzielę przyleciał do kraju z Indii.

W tej chwili badania jeszcze trwają. Tutaj najbardziej oczekiwane przez nas nie są akurat badania dyplomaty, bo pamiętajmy, że dyplomata wracający z Indii był przewożony w ścisłym reżimie sanitarnym. Nie miał kontaktu nie miał kontaktu z nikim w Polsce poza lekarzami. (...) więc nawet jeżeli ten wariant byłby wykryty, to większego zagrożenia dla Polski nie ma - powiedział Andrusiewicz.

Raport z Anteny 29.04

Zaznaczył, że z większym niepokojem oczekiwane są wyniki badań sióstr zakonnych z Katowic i z Warszawy. "To jest jeden zakon i tu było spotkanie niedaleko Warszawy sióstr zakonnych. Tam jest pełna izolacja, nad przestrzeganiem tego reżimu sanitarnego czuwa policja. Czekamy w tej chwili na efekty badań" - przekazał rzecznik MZ.

Jak dodał, w izolacji w obu miastach przebywa po kilkanaście osób.

eżeli tylko dostaniemy wynik badań dotyczące możliwej mutacji indyjskiej, to od razu o tym poinformujemy - zapewnił.

O tym, że sanepid weryfikuje, czy posługujące w Katowicach siostry zakonne – Misjonarki Miłości Matki Teresy z Kalkuty – mogą być zakażone indyjskim wariantem koronawirusa, poinformowała w środę rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Kilkanaście sióstr przebywa w kwarantannie, objęto nią również 10 osób bezdomnych, którymi się opiekowały. Jedna zakonnica trafiła do szpitala.