Rysia mama z młodymi wpadła w wideopułapkę w Beskidach. To pierwszy taki przypadek [WIDEO]

2019-12-09 12:30

Do absolutnie niezwykłej sytuacji doszło w ten weekend w Beskidzie Żywieckim. Wideopułapka nagrała dorosłą samicę rysia z czterema młodymi. Zdaniem ekspertów to prawdziwy ewenement. Zobaczcie wideo.

Rysia mama z czterema młodymi w Beskidzie Żywieckim

Wyjątkowe odkrycie Stowarzyszenia dla Natury "Wilk", które od lat prowadzi monitoring dużych drapieżników w obszarze Natura 2000 "Beskid Żywiecki". Naukowcy zobaczyli, że w ich wideopułapkę wpadła dorosła samica rysia razem z jej czterema kociętami.

Jak przekonują przedstawiciele Stowarzyszenia "Wilk", po raz pierwszy udało im się zarejestrować w tym miejscu kotkę z czterema młodymi.

- To prawdziwy ewenement, ponieważ dotychczas najczęściej obserwowaliśmy kotki z jednym lub dwoma kociętami, a rzadko z trzema. Rysica z czterema młodymi jest wytrawnym łowcą, co widać po doskonałej kondycji wszystkich jej kociąt - przekonuje Stowarzyszenie dla Natury "Wilk".

O niezwykłym odkryciu w Beskidzie Żywieckim jak pierwszy napisał Super Express.

Zobaczcie nagranie z wideopułapki.

Ryś euroazjatycki to po niedźwiedziu i wilku trzeci co do wielkości drapieżnik żyjący w polskiej faunie. Masa ciała dorosłych osobników wynosi od 15 do 35 kg.

Rysie zamieszkujące nizinną część kraju mają zazwyczaj jednolitą płową sierść, i tylko na łapach lepiej widoczne są ciemniejsze cętki. Natomiast rysie karpackie najczęściej mają mniej lub bardziej intensywnie rude futro, z wyraźnymi cętkami lub rozetkami. Występuje tu jednak duże zróżnicowanie umaszczenia.

Rysie są najczęściej aktywne w nocy, przeciętnie 6 -7 godz. na dobę, a pokonywany dobowy dystans to około 7 km. Samice w okresie wychowywania młodych są aktywne dłużej od samców. Rysie, oprócz kotek z podrośniętymi młodymi i par podczas marcowania, polują samotnie. Wykorzystując naturalną osłonę podszytu, leżących drzew itp., podkradają się jak najbliżej do upatrzonej ofiary, aby następnie błyskawicznie ją dopaść i zabić.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE