Ruszyła IV edycja Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego miasta Tychy

2021-02-22 14:56
Młodzieżowy Budżet Obywatelski
Autor: materiały prasowe

Szkolna kawiarenka, zielony wertykalny ogród, źródełko z wodą pitną, radiowęzeł czy szkolna siłownia. To tylko niektóre przykłady inwestycji zrealizowanych w ramach Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego miasta Tychy. W tym roku już po raz czwarty tyscy uczniowie mogą zgłaszać swoje pomysły. Szczegóły na slask.eska.pl

Swoje projekty do Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego mogą zgłaszać Uczniowie publicznych szkół ponadpodstawowych w Tychach.

- Budżet Obywatelski uczy współdecydowania i dokonywania wyborów. Młodzież musi zdecydować np.czego brakuje w szkole? co powinno zostać realizowane w pierwszej kolejności w ich placówce?. Jest także okazją do zrealizowania wielu potrzebnych i ważnych dla młodych ludzi projektów. Liczę na kreatywność młodzieży i ciekawe pomysły, które zostaną zrealizowane dzięki zaplanowanym środkom– mówi Maciej Gramatyka – z-ca prezydenta ds. społecznych.

Każda placówka ma do wydania 10 tysięcy złotych.

W poprzednich edycjach Budżetu Obywatelskiego m.in. utworzono szkolną kawiarenkę w Zespole Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka, urządzono na terenie szkoły zielony wertykalny ogród oraz zainstalowano źródełko z wodą pitną w I LO, stworzono miejsce odpoczynku dla uczniów podczas przerw w Technikum nr 2, w Zespole Szkół nr 2 powstał radiowęzeł, a w II LO ze środków z Budżetu Obywatelskiego urządzono  szkolną siłownię.

Swoje pomysły można zgłaszać do końca września.

Swoje propozycje należy zgłaszać na specjalnym formularzu, który będzie do pobrania w sekretariacie szkoły lub w internecie.

Formularz wraz z listą osób popierających należy złożyć w sekretariacie szkoły w formie papierowej lub elektronicznej za pośrednictwem e-dziennika lub poczty elektronicznej.

- Propozycja projektu musi zostać poparta pisemnie przez co najmniej 15 uczniów danej szkoły. Zgodnie z tegorocznym harmonogramem nabór wniosków będzie trwał do 30 września 2021 roku - mówi Ewa Grudniok, rzeczniczka tyskiego Urzędu Miasta.

Jesienią projekty trafią do weryfikacji i jeszcze w tym roku zostaną zrealizowane.

- Weryfikacja projektów będzie się składała z dwóch etapów. W pierwszym dyrekcja danej szkoły dokona weryfikacji złożonych projektów pod względem uznania celowości, zgodności ze statutem szkoły oraz możliwości realizacji. W drugim etapie, Komisja Konsultacyjna złożona z dyrekcji szkoły, nauczyciela, przedstawiciela Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miasta Tychy oraz dwóch przedstawicieli samorządu uczniowskiego, nie będących autorami projektów, dokona weryfikacji projektów pod względem oceny formalnej. Następnie projekty zostaną poddane pod głosowanie - mówi Małgorzata Tomaszewska z Urzędu Miasta w Tychach.

Ważne, by wybrane przez młodzież projekty, mogły zostać zrealizowane niezależnie od obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, gdyż tegoroczny MBO powinien być zrealizowany w 2021 roku - dodaje Grudniok.

ESKA XD #015
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE