szczepienie

i

Autor: UML W Łodzi działa 20 punktów szczepień

Ruszają szczepienia na grypę. Gdzie się zaszczepić? Ile kosztuje szczepionka?

Szczepienia na grypę już rozpoczęte. W tym roku zachęta do szczepień jest częściowa refundacja. Wiele osób szczepionkę przeciw grypie może otrzymać bezpłatnie. Sprawdziliśmy, gdzie można się zaszczepić.

Lekarze zachęcają do szczepień przeciwko grypie. Po dwóch latach, gdy grypę wyparł koronawirus i Covid-19, w tym roku zachęt do szczepień są wysokie refundacje lub nawet całkowicie darmowe szczepionki. Już są dostępne w aptekach.

Sezon grypowy w Polsce przypada na grudzień, styczeń i luty. Żeby uzyskać jak najwyższą odporność najlepszymi miesiącami na szczepienia są: wrzesień, październik i listopad – twierdzą lekarze PPOZ przypominając jednocześnie o skorzystaniu z kolejnych dawek szczepionek przeciwko COVID-19, który nadal stanowi poważne zagrożenie.

Ile kosztuje szczepionka na grypę?

W zależności od apteki lub punktu szczepień szczepionka na grypę kosztuje od 50 do 90 zł. Jednak wile osób może ją dostać znacznie taniej lub bezpłatnie.

W tym roku decyzją Narodowego Funduszu Zdrowia szczepionki przeciwko grypie dostaną bezpłatnie kobiety w ciąży i seniorzy w wieku powyżej 75 lat. Oczywiście należy się postarać o wystawioną receptę.

Z częściową refundacją szczepionki będą mogli kupić m.in.: pacjenci w wieku 18–65 lat i dzieci w wieku od 2 do 5 lat – narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych; pacjenci powyżej 65 lat, dzieci od ukończenia szóstego miesiąca życia do ukończenia 2 lat od 5 do 18 lat. W tym przypadku także ważne jest otrzymanie recepty na szczepienie.

Ważne! Decyzję o wysokości odpłatności za szczepienie podejmuje osoba wystawiająca receptę. Dla pozostałych osób szczepionka przeciwko grypie jest płatna (pacjent pokrywa koszt preparatu, NFZ płaci za szczepienie).

Szczepionka na grypę w 2022 - dostępność. Gdzie kupić szczepionkę na grypę?

W tym roku szczepienia na grypę powinny przebiegać bez żadnych problemów, bo oprócz gabinetów lekarskich w przychodniach POZ otrzymamy ją także w aptekach. Farmaceuci również zyskali uprawnienia do podawania szczepionek. Nie trzeba więc kupować szczepionek i stać w kolejce do szczepienia w przychodni zdrowia.

Szczepienia przeciwko grypie będą prowadziły tylko placówki medyczne i apteki, które zgłoszą do NFZ swoją chęć udziału w akcji. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 września, a listę placówek będzie można odnaleźć na stronie NFZ.

Już teraz tylko w jednym województwie śląskim lista podmiotów uprawnionych do szczepienia pacjentów przeciw grypie liczy ponad 500 gabinetów lekarskich i aptek.

Dalej nieuregulowana pozostaje kwestia szczepień w domu chorego, a konkretnie – kto ma je wykonywać. W tej sprawie środowiska lekarskie wystąpiły z interwencją do ministra Zdrowia.

- Zachęcamy do skorzystania z refundacji NFZ. Grypa jest chorobą wirusową, bardzo zakaźną. Najbardziej narażone na zachorowania i powikłania są osoby starsze, po 65. roku życia, przewlekle chorzy, osoby po przeszczepach, zakażone wirusem HIV oraz dzieci poniżej drugiego roku życia i kobiety w ciąży. W porę podana szczepionka zmniejsza radykalnie groźbę zarówno zachorowania, jak i ewentualnych powikłań. Najczęstszym jest zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc – przypomina Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Szczepionka na grypę - możliwe skutki uboczne

W Polsce dostępne są szczepionki inaktywowane zawierające cząstki wirusa grypy (typu „split”) lub powierzchniowe białka wirusa grypy (typu „subunit”) oraz żywa szczepionka donosowa.

Szczepionki przeciw grypie charakteryzują się najmniejszą liczbą rejestrowanych niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Po szczepieniu mogą wystąpić reakcje miejscowe:

  • zaczerwienienie,
  • bolesność i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia
  • wzrost temperatury ciała,
  • ból mięśni, stawów i głowy

Przeciwwskazaniem do szczepienia przeciw grypie jest m.in. reakcja anafilaktyczna po wcześniejszym podaniu szczepionki, ostra infekcja i wysoka gorączka powyżej 38ºC.

Jak się przygotować do szczepienia na grypę?

Podstawowym warunkiem przystąpienia do szczepienia na grypę jest dobry stan zdrowia. Nie chodzi tutaj o wyzdrowienie z chorób przewlekłych. Przed podaniem szczepionki lekarz musi potwierdzić, że nie mamy ostrej infekcji i gorączki.

Objawy grypy

Warto wiedzieć, że grypa to nie zwykłe przeziębienie, które mija po 7-10 dniach. Pierwsze dolegliwości grypowe pojawiają się szybko i gwałtownie. Występują już po 1 dniu od kontaktu z wirusem. Nie są one charakterystyczne – podobne symptomy obserwuje się przy innych infekcjach górnych dróg oddechowych. Dlatego w przypadku objawów choroby, wskazana jest konsultacja lekarska.

Możliwe objawy grypy to:

  • gorączka (powyżej 38℃),
  • dreszcze,
  • ból mięśni i stawów,
  • złe samopoczucie,
  • brak apetytu,
  • osłabienie,
  • kaszel i chrypka,
  • katar i zatkany nos,
  • ból głowy,
  • ból gardła.

Niekiedy przy grypie pojawiają się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Należą do nich nudności, wymioty i bóle brzucha. Objawy utrzymują się przez około 7 dni i są nasilone przez pierwsze 3 doby. Niektóre dolegliwości (m.in. kaszel) mogą towarzyszyć nam jeszcze po wyzdrowieniu (zdarza się, że utrzymuje się przez 2 tygodnie).