Ruda Śląska zalśni na święta!

2020-12-04 17:11 JSK
 Ruda Śląska zalśni na święta!
Autor: Jolanta Skwaradowska Ruda Śląska zalśni na święta!

Już niedługo w Rudzie Śląskiej będzie można poczuć świąteczną atmosferę, bo na ulicach pojawią się 92 ozdoby świąteczne, które zainstalowane zostaną na latarniach oraz w centralnych punktach miasta. Na placu Jana Pawła II tradycyjnie, jak co roku, stanie oświetlona choinka oraz ozdoba w kształcie bombki ze śnieżynkami.

W Rudzie Śląskiej zagości świąteczna atmosfera. Na głównych ulicach rozpoczął się montaż świątecznego oświetlenia. - Zawsze staramy się, żeby w Rudzie Śląskiej czuć było zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Niestety, w tym roku będzie skromniej niż dotychczas - podkreśla Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej. - W ubiegłym roku zamontowaliśmy około 270 dekoracji, a teraz musieliśmy poczynić pewne oszczędności, dlatego zdecydowaliśmy, że świątecznych ozdób będzie mniej. Mimo wszystko będę one bardzo piękne i z pewnością umilą świąteczny czas mieszkańcom Rudy Śląskiej - dodaje.

Światełka i dekoracje przestrzenne 3D zostaną zamontowane m.in. na słupach oświetlenia ulicznego. Będą to: bombki zawieszone na gałązce, bombki z gwiazdkami, choinki, gwiazdy oraz śnieżynki. Część z nich to dekoracje płaskie, a część ma formę przestrzenną.

W kilku miejscach zainstalowane zostaną także wolnostojące ozdoby przestrzenne. - Pojawią się one na przykład na placu Jana Pawła II. Będzie to duża bombka ozdobiona śnieżynkami, do której wnętrza będzie można wejść i zrobić sobie zdjęcie. Na rynku stanie także piękna, kolorowa choinka, która z pewnością spodoba się rudzianom - zaznacza prezydent Dziedzic.

Choinka w dzielnicy Nowy Bytom w tym roku będzie miała 12 metrów wysokości. Na jej wierzchołku będzie można podziwiać świecąca gwiazdę 3D, a oplatać ją będą srebrne warkocze świetlne oraz świecące czerwono-srebrne bombki. W sumie choinka zalśni około 14 tysiącami punktów świetlnych. Specjalnie oświetlony zostanie również zabytkowy wagon tramwajowy na rondzie w Chebziu, który w tym roku zaświeci na trzy kolory. Biały będzie dach tramwaju, a jego boki będą różowo-fioletowe. Z kolei przed kopalnianymi wagonikami na rondzie w Halembie stanie ciągnący je renifer, a w nich samych pojawią się prezenty.

Koszt świątecznego oświetlenia miasta w tym roku wyniesie prawie 150 tys. zł. Kwota ta obejmuje wynajem, montaż, utrzymanie, konserwację oraz ewentualne naprawy, a następnie demontaż oświetlenia. Trzeba dodać, że w tym roku z powodu epidemii w Rudzie Śląskiej nie odbędą się tradycyjne wydarzenia i atrakcje, takie jak Jarmark Bożonarodzeniowy czy Rudzki Wigilijny Stół, które każdego roku cieszyły się zainteresowaniem mieszkańców miasta. 

Otwarcie szpitala tymczasowego na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach