Roboty na etacie w Centrum Pediatrii w Sosnowcu. Nao, Sanbot i Pepper będą wspierać personel

2021-06-10 16:08 Katarzyna Ziółkowska-Dąbek
Roboty w Centrum Pediatrii w Sosnowcu
Autor: Katarzyna Ziółkowska-Dąbek Roboty w Centrum Pediatrii w Sosnowcu

Witają dzieci przy wejściu do szpitala, mierzą temperaturę, ćwiczą z pacjentami, mogą też opowiedzieć dowcip czy bajk. Sześć robotów humanoidalnych trafiło do Centrum Pediatrii w Sosnowcu.

Roboty Nao, Sanbot i Pepper będą wspierać personel Centrum Pediatrii w Sosnowcu m.in. w zakresie obsługi pacjentów w szpitalnej rejestracji, automatycznego pomiaru temperatury ciała czy podczas zajęć rehabilitacyjnych. Urządzenia potrafią przypomnieć o przyjęciu leku, wyświetlić film czy zainicjować rozmowę wideo pacjenta z rodziną. Roboty mogą też instruować, jak zażywać leki i promować prawidłowe zachowania epidemiczne. Są również przydane w prowadzeniu e-porad.

Urządzenia były w ostatnich dniach testowane w Centrum Pediatrii, wzbudzając ogromny entuzjazm pacjentów.

- Nastawienie dziecka do terapii jest kluczowe, a nasze roboty są efektowne, przyjazne i mają wiele ciekawych funkcji, dlatego z pewnością będą cieszyć i bawić naszych małych pacjentów i oswajać ich ze szpitalem. Pozyskanie robotów to kolejny etap wprowadzania w naszym szpitalu nowoczesnych rozwiązań informatycznych. Podążamy za zmianami technologicznymi i dostosowujemy je do potrzeb naszego szpitala i jego pacjentów - mówi dr Andrzej Siwiec, prezes Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu.

W Centrum Pediatrii pracować będą 3 modele robotów humanoidalnych - recepcyjne, inspekcyjne i edukacyjne.

Roboty recepcyjne (Pepeery) będą pełnić służbę w rejonie wejścia głównego do szpitala. Zadaniem pierwszego będzie pomiar temperatury pacjentów. Pepper będzie również udzielał informacji o usługach szpitala, godzinach przyjęć czy numerach telefonu w szpitalu. Drugi z tych robotów będzie pełnił rolę nawigatora. Dzięki zainstalowanym mapom obiektu skieruje pacjentów we właściwe miejsce w placówce.

Roboty inspekcyjne (Sanboty), dzięki zainstalowanym aplikacjom i plikom wideo, będą mogły z kolei udzielać pacjentom podstawowych e-porad. Będą też pełniły rolę asystentów pacjentów oraz personelu medycznego - będą przemieszczać się do poszczególnych miejsc w szpitalu, przekazując niezbędne informacje czy zalecenia, bez konieczności kontaktu międzyludzkiego.

Roboty edukacyjne (Nao) to jedyne w tym zestawieniu roboty chodzące. Zakres ruchu pozwala na ich zaprogramowanie w taki sposób, by mogły ćwiczyć z pacjentami podczas zajęć rehabilitacyjnych. Dzięki funkcjom naśladowania dzięków, wypowiadania sylab i słów świetnie sprawdzą się przy korekcji wad wymowy. Roboty Nao będą więc uzupełnieniem i wsparciem zespołu fizjoterapeutów pracujących w szpitalu.

Jak mówi Łukasz Dudek z firmy Weegree, która dostarczyła urządzenia do Centrum Pediatrii w Sosnowcu, przygotowanie robotów do funkcjonowania w szpitalu było dużym wyzwaniem i wymagało sporo pracy.

- Jak dotąd nie tworzyliśmy tak rozbudowanych rozwiązań dla placówek medycznych. Samo programowanie robotów zajęło nam 2 miesiące. Proces uczenia się robotów ma charakter ciągły, dlatego będziemy je na bieżąco aktualizować i udoskonalać, by dobrze funkcjonowały w szpitalu i wspierały małych pacjentów - mówi Łukasz Dudek.

W Europie liderem wykorzystującym roboty humanoidalne w branży medycznej, głównie w domach pomocy społecznej, jest Belgia. Urządzenia takie działają także w Niemczech i Holandii. W Polsce z tej technologii korzystają m. in. niektóre banki, w branży medycznej Centrum Pediatrii jest jedną z pierwszych placówek korzystających z takich technologii.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!"

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE