Kazimierz Kutz na galopującym koniu w Szopienicach. Tak wygląda nowy mural. ZDJĘCIA

i

Autor: Dariusz Brombosz

Kazimierz Kutz galopujący na koniu w Szopienicach. Tak wygląda nowy mural [ZDJĘCIA, AUDIO, WIDEO]

2019-11-05 9:02

Kazimierz Kutz ma swój mural w Katowicach. W katowickiej dzielnicy Szopienice autor słynnego tryptyku śląskiego galopuje konno wśród obłoków, zdobiąc ścianę familoka.

Autorem muralu jest Erwin Sówka. To on przeniósł postać młodego Kazimierza Kutza na ścianę familoka w Szopienicach przy ulicy Wypoczynkowej 3.

Teraz jego wizerunek na ścianie familoka przy ul. Wypoczynkowej 3 zostanie w dzielnicy na zawsze. – To bardzo wzruszające miejsce. Mój mąż będzie wiecznie żywy. On pozostawił po sobie tyle dzieł nie tylko artystycznych, bo świetnie pisał i udzielał się na wielu polach- mówiła podczas odsłonięcia muralu Iwona Świętochowska-Kutz, żona zmarłego Mistrza.

Kazimierz Kutz na muralu w Szopienicach jest młodym chłopcem. Przelatuje ponad familokami w towarzystwie dymu z fabrycznych kominów na koniku na biegunach, którego niosą w kierunku zachodu rolki taśm filmowych.

Kazimierz Kutz ma swój mural w Szopienicach

Kazimierz Kutz na muralu w Szopienicach jest młodym chłopcem. Przelatuje ponad familokami w towarzystwie dymu z fabrycznych kominów na koniku na biegunach, którego niosą w kierunku zachodu rolki taśm filmowych.

Kazimierz Kutz to polski reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, scenarzysta filmowy, publicysta, pisarz oraz polityk.

Współtwórca polskiej szkoły filmowej, współzałożyciel Stowarzyszenia Filmowców Polskich (1966), założyciel i pierwszy kierownik Zespołu Filmowego „Silesia” (1972–1978), twórca licznych spektakli Teatru Telewizji. Wyreżyserował ponad dwadzieścia filmów fabularnych, w tym sześć o Górnym Śląsku, m.in. filmową trylogię śląską Sól ziemi czarnej (1969), Perła w koronie (1971) i Paciorki jednego różańca (1979), której głównym motywem jest tożsamość Ślązaków i bunt podejmowany przez górniczą wspólnotę. Dwukrotny laureat Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych – w 1980 za Paciorki jednego różańca i w 1994 za Zawróconego.

Współpracownik opozycji demokratycznej w PRL, senator IV, V, VI i VIII kadencji (1997–2007, 2011–2015), w latach 2001–2005 wicemarszałek Senatu V kadencji, marszałek senior Senatu VI i VIII kadencji, w latach 2007–2011 poseł na Sejm VI kadencji.