Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach apeluje o oddawanie krwi!

2020-05-22 14:04
fot. Joanna Łukawska
Autor: Joanna Łukawska

Zapasy krwi są konieczne ze względu na odwołane w marcu i kwietniu zabiegi chirurgiczne i operacje. W całym kraju część placówek wraca do pracy, jednak na śląsku ze względu na sytuację w górnictwie zabiegi odbywają się znacznie wolniej. Więcej na slask.eska.pl

Z powodu pandemii koronawirusa krew mogą oddać osoby, którzy w ostatnim czasie nie były za granicą, nie mają objawów infekcji, gorączki, nie są objęte kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym i nie miały kontaktu z osobą z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem.​


Potrzebna jest każda grupa krwi, szczególnie grupa 0, która jest uniwersalna.


- Nie chcemy dopuścić do sytuacji, żeby nasza krew była przeterminowana. Pobieranie odbywa się bezpiecznie w nowym reżimie sanitarnym - mówi Stanisław Dyląg dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Pobory prowadzone są z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Najpierw prowadzony jest wstępny wywiad, podczas którego potencjalny krwiodawca wypełnia ankietę, dezynfekuje ręce oraz ma mierzoną temperaturę. Później następuje rejestracja i drugi etap kwalifikacji - odbywający się na dotychczasowych zasadach.

- Z wyprzedzeniem tworzymy zapasy, nigdy nie wiemy kiedy krew będzie potrzebna. Zapraszamy wszystkich do odwiedzin, ale jednocześnie apelujemy do braci górniczej. Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną w górnictwie prosimy osoby, które pracują w kopalniach, gdzie występują ogniska koronawirusa o dwutygodniowe przesuniecie wizyty. Musimy wiedzieć jak będzie wyglądać sytuacja epidemiologiczna w najbliższych dniach – dodaje Dyląg.