Dąbrowa Górnicza: Ratownicy nie wrócą na Pogorię, bo boją się koronawirusa. Kto będzie pilnował porządku na kąpieliskach?

i

Autor: CSIR Kąpielisko jest zamknięte, ale na plażach wciąż pojawia się sporo osób. A ratowników nie ma

Dąbrowa Górnicza: Ratownicy nie wrócą na Pogorię, bo boją się koronawirusa. Kto będzie pilnował porządku na kąpieliskach?

2020-07-01 9:54

To już pewne! Ratownicy z gliwickiego oddziału Ratownictwa Wodnego RP nie wrócą do pracy na kąpieliskach Pogoria I i Pogoria III. Odeszli z pracy, bo obawiają się zakażenia koronawirusem. Kąpielisko jest zamknięte, a zarządzające terenem Centrum Rekreacji i Sportu w Dąbrowie Górniczej ma nie lada problem. Szczegóły na slask.eska.pl.

Dąbrowa Górnicza: Kąpielisko na Pogorii zamknięte. Ratownicy zeszli z plaży. Boją się koronawirusa

Mamy początek wakacji, a jedno z najpopularniejszych kąpielisk w regionie zostało zamknięte. Mowa oczywiście o plażach nad Pogorią III oraz nad Pogorią I w Dąbrowie Górniczej. Powód? Ratownicy z gliwickiego Ratownictwa Wodnego RP odeszli z pracy, bo obawiają się zakażenia koronawirusem. Nad Pogorią w ostatni weekend mogliśmy obserwować prawdziwe tłumy, nikt nie zachowywał dystansu społecznego a oddział ratowników nie był na to przygotowany. Ratownicy po prostu zeszli z plaży. A kąpielisko zostało zamknięte.

- Sytuacja nas przerosła. Brakowało zabezpieczeń, na plaży znajdował się tylko jeden dozownik z płynem do dezynfekcji. Miało pracować 12 ratowników plus trzy osoby dodatkowe, ale po 15 minutach część ratowników zeszła z plaży, mówiąc, że w takim tłumie nie będą pracować. Zostało tylko pięciu ratowników, więc nie byliśmy w stanie zabezpieczyć całego terenu – powiedział Ksawery Wasilewski w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim".

ZOBACZ TAKŻE: Śląskie: Coraz mniej zarabiamy. Rośnie też bezrobocie. Oto najnowsze dane GUS

Kąpielisko na Pogorii zamknięte? Kiedy zostanie ponownie otwarte?

Efekt jest taki, że kąpielisko zostało 30 czerwca zamknięte, a Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej, które zarządza terenem przeprowadziło kontrolę, z której wynika że podmiot odpowiedzialny za organizację bezpieczeństwa na kąpielisku:

  • nie oznakował kąpieliska w należyty sposób,
  • nie posiadał odpowiedniego sprzętu i wyposażenia w ilości określonej obowiązującymi przepisami,
  • w nienależyty sposób zorganizował służby ratownicze na terenie kąpieliska.

ZOBACZ TAKŻE: Wakacje z dala od tłumów? Gdzie spędzić urlop w województwie śląskim? Podpowiadamy! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Ratownicy zostali wezwani do wywiązania się z umowy i uzupełnienia wskazanych w kontroli braków. Dziś już wiemy, że tego nie zrobią, nie wrócą też na plaże. Poprosili o polubowne załatwienie sprawy i rozwiązanie umowy. Na to nie chce przystać CSiR.

– Sytuacja jest wyjątkowa. Musimy postępować zgodnie z literą prawa. Nie zgadzamy się definitywnie na polubowne rozwiązanie umowy, bowiem Ratownictwo Wodne RP wiedziało, jak ma się przygotować, jakim sprzętem dysponować, by czuwać skutecznie nad bezpieczeństwem plażowiczów – mówi Henryk Mańka, zastępca Dyrektora Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej.

Wiadomo, że ratownicy nie wrócą na kąpielisko, które chociaż jest zamknięte to wciąż przyciąga wielu plażowiczów. Kto zadba o ich bezpieczeństwo?

– Na razie kąpieliska są zamknięte, ale wiadomo, że wiele osób i tak pojawia się nad Pogoriami, więc w trybie interwencyjnym na plażach obu Pogorii, służbę na razie będą pełnić ratownicy WOPR-u – informuje Henryk Mańka.

Wakacje z dala od tłumów - śląskie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE