Rozpoznasz śląskie imiona męskie? QUIZ dla prawdziwych znawców języka śląskiego i nie tylko

i

Autor: Archiwum Rozpoznasz śląskie imiona męskie? QUIZ dla prawdziwych znawców języka śląskiego i nie tylko

QUIZ

QUIZ o śląskich imionach. Znasz je i umiesz nazwać po polsku?

Pamiętacie Bercika z serialu "Święta wojna"? Na pewno! A czy wiecie jaki jest polski odpowiednik tego imienia? Tu już zapewne będzie trudniej. Choć śląskie imiona często mogą brzmieć bardzo podobnie do ich odpowiedników w języku śląskim, to w rzeczywistości mogą oznaczać zupełne inne imię. Sprawdźcie, czy dacie radę je rozpoznać w naszym QUIZie.

Popularne śląskie imiona mają swoje polskie odpowiedniki. Rozpoznasz je?

Dla Ślązaków nie jest tajemnicą, że jedno polskie imię może mieć nawet kilka swoich odpowiedników w języku Śląskim, tudzież zdrobnień. Część z nich, kiedy je słyszymy bądź czytamy, jest oczywista i natychmiast nakierowuje nas na polski odpowiednik. Tak jest w przypadku choćby imienia Kazek, czyli polskiego Kazimierza. Znalezienie polskiego odpowiednika dla śląskiego Achima też nie jest trudne, tak samo jak w przypadku Ignaca. 

W języku Śląskim są jednak takie imiona, przy których wydaje się, że wskazanie jego polskiego odpowiednika jest banalnie proste, by po chwili okazało się, że jednak tak nie jest. W tym quizie będziecie mogli sprawdzić nie tylko swoją wiedzę, ale te umiejętność kojarzenia śląskich imion z ich polskimi odpowiednikami. Pytań jest tylko dziesięć, ale zdobycie maksymalnej ilości punktów może nie być wcale takie łatwe, jak się wydaje. Życzymy powodzenia! 

QUIZ o śląskich imionach. Znasz je i umiesz nazwać po polsku?

Pytanie 1 z 10
Na początek prawdopodobnie proste pytanie. Śląskie imię Alfons to po Polsku:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE