Turkish Airlines

i

Autor: Turkish Airlines

Pyrzowice wciąż walczą o loty do Stambułu z Turkish Airlines. Polaczek: Nie wszystko stracone

Katowice Airlines w Pyrzowicach jednak będzie lotniskiem, z którego polecimy do Stambułu w Turcji. Kraków musi obejść się smakiem. Stanie się tak, bo PLL LOT musi uszanować umowy międzynarodowe. - Dotychczasowe decyzje w tej sprawie oceniam negatywnie - mówi otwarcie poseł Jerzy Polaczek.

Niezrozumiałe decyzje PLL LOT i Turkish Airlines spowodowały, że regularnie połączenie Katowice - Stambuł do tej pory nie może dojść do skutku. Kuriozalna decyzja obu przewoźników o przeniesieniu wylotów do lotniska w Krakowie jest niezgodna z umową międzynarodową i najpewniej nie dojdzie do skutku. 

Ale sytuacja na dziś wygląda jednak tak, że od 27 kwietnia Turkish Airlines uruchamia stałe połączenie Krakowa ze Stambułem. Rejsy, wykonywane we współpracy z PLL LOT w ramach partnerstwa sojuszu Star Alliance, będą odbywały się trzy razy w tygodniu. Nawet już teraz można rezerwować bilety. To automatycznie oznacza, że tureckie linie nie będą latały z Pyrzowic. Jednak to nie koniec.

Poseł Jerzy Polaczek, wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury, uważa, że jeszcze nic straconego dla lotniska Katowice Airport w Pyrzowicach. Linie Turkish Airlines obwieściły, że latać będą trzy razy w tygodniu z Krakowa, a nie z Pyrzowic, jednak jest to deklaracja jednostronna i sprzeczna z tureckim urzędem lotnictwa. Sprzeczna jest także z polsko-turecką umową międzynarodową określającą miejsca, w których mogą lądować Turkish Airlines – w Polsce to tylko Warszawa i Katowice. Jest więc oczywiste, że loty do Stambułu powrócą jednak do Pyrzowic. 

Skąd zatem to całe zamieszanie? Chodzi o pieniądze.

Jerzy Polaczek zwraca uwagę na inny niezmiernie ważny aspekt tej sprawy. A dotyczy decyzji PLL LOT, który postanowił także uruchomić połączenie z Turcją z Krakowa. 

- PLL LOT zdecydował się otworzyć połączenia z kolejnego lotniska – Krakowa. Tę decyzję oceniam negatywnie, bo w ten sposób osłabia rolę portu centralnego, jakim jest obecnie Warszawa i silnego portu regionalnego w Pyrzowicach – mówi dla eska.pl Jerzy Polaczek.  

Zaznacza przy tym, że liczy na kolejne konstruktywne rozmowy zarówno z zarządem LOT i jak i ze stronę turecką, które ostatecznie doprowadzą do tego, że do Stambułu latać będziemy z Pyrzowic. Lotnisko Katowice Airport jest od lat mocno zorientowane na obsługę ruchu w kierunku tureckim – dziś jest to 500 tys. pasażerów. Stała połączenie tureckiego narodowego przewoźnika ze Stambułem, który jest gigantycznym hubem, mającym bezpośrednie loty do 130 krajów na świecie, byłoby dodatkowym podkreśleniem roli Pyrzowic.  

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE