Przebudowa Patelni w Sosnowcu zakończy się w czerwcu

Przebudowa Patelni w Sosnowcu, czyli słynnego Placu Stulecia zakończy się w czerwcu. Prace ostatnio przyspieszyły. Robotnikom potrzeba jeszcze paru tygodni na dokończenie robót. Po przebudowie głównym elementem patio będzie sosna - symbol Sosnowca.

Przebudowa Patelni w Sosnowcu

Plac Stulecia w Sosnowcu, lepiej znany jako Patelnia, jest przebudowywany od marca tego roku. Umowę podpisano w listopadzie i obiecywano, że inwestycja zakończy się w 24 tygodnie. Ostatecznie termin wyznaczono czerwiec. - Jest jeszcze wiele do zrobienia - mówią mieszkańcy, którzy każdego dnia przechodzą przez Patelnię.

- Ostateczny termin zakończenia przebudowy Patelni to 10 czerwca - mówi rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Sosnowcu Rafał Łysy.

Prace budowlane na Patelni

Na Patelni trwają intensywne prace budowlane. W miejsce zerwanych dawnych płyt w dolnym patio, jest już nowa nawierzchnia. I robi dobre wrażenie. Widać, że poprawiony został system odprowadzania wody, który do tej pory zawodził, co powodowało powstawanie ogromnych kałuż w czasie deszczów. Dobre wrażenie robią także elementy małej architektury - gustowne betonowe ławki, pokryte drewnem.

Widać także zarys zielonej wyspy, której centralnym punktem ma być sosna - symbol Sosnowca.

- Chcemy, aby na dole Patelni pojawił się symbol Sosnowca – sosna. Wierzę, że będzie to kolejny krok do ożywienia tego miejsca – mówił pół roku temu Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Pomnik Jana Kiepury utonie w zieleni

Trudnym zadaniem, jakie wykonują obecnie pracownicy firmy Remdom z Dąbrowy Górniczej, która inwestycję prowadzi za prawie 1,3 mln zł, jest całkowita wymiana murków oporowych przy schodach ruchomych oraz położenie nowej nawierzchni przy pomniku Jana Kiepury. W przyszłości bezpośrednie otoczenie pomnika ma być wypełnione zielenią. Koparki zerwały już płyty okalające postument i wybrały sporo ziemi.

Przebudowa Patelni oznacza utrudnienia dla przechodniów

Na czas przebudowy Patelni zdecydowano się utrzymać choćby częściowo przejście do lokali, które zlokalizowane są w dolnym patio. Plac budowy jest jednak zagrodzony więc dojście do nich przez obejścia zajmuje nieco więcej czasu.

- To trwa zdecydowanie za długo. Rozumiem, że remont Patelni był konieczny, ale właśnie rozpoczął się sezon na ogródki przed lokalami. Jak zachęcić klientów do wypoczynku w tym miejscu, gdy cały czas widzą koparki i dźwigi i z placu budowy dochodzą różne dźwięki? - pyta właścicielka jednego z lokali.

Patelnia przechodzi metamorfozę

Plac Stulecia powstał w 2002 roku na stulecie Sosnowca. Stworzenie dolnego patio wraz z podziemną galerią sklepów było sporym wyzwaniem dla architektów i budowniczych. Z biegiem czasu mieszkańcy przyzwyczaili się do nowinek, lecz nigdy nie zaakceptowali wczechobecnego betonu. 

To właśnie chęć wprowadzenia większej obecności zieleni stałą się podstawą do opracowania projektu aktualnej przebudowy Patelni. Nowe nasadzenia pojawią się nie tylko przy pomniku i wzdłuż ruchomych schodów, ale także na dolnej posadzce, przy której nie zabraknie także trawy.