Projekt "ABC empatii" w mysłowickiej szkole. Ma dzieciom pomóc zrozumieć niepełnosprawnych kolegów

2021-11-18 13:06
Zajęcia ABC empatii w Szkole Podstawowej numer 13 w Mysłowicach
Autor: fb Mysłowice - profil oficjalny Zajęcia "ABC empatii" w Szkole Podstawowej numer 13 w Mysłowicach

Zdrowi uczniowie mysłowickiej Szkoły Podstawowej numer 13 wchodzą na chwilę w rolę swoich kolegów z niepełnosprawnościami i dowiadują się jak oni postrzegają świat. Wszystko to w ramach ogólnopolskiego projektu „ABC empatii”, który ma pomóc dzieciakom zrozumieć problemy z jakimi borykają si nęa co dzień osoby niepełnosprawne.

Do mysłowickiej szkoły trafiły pakiety składające się z książek dla uczniów i gotowych materiałów lekcyjnych dla nauczycieli.

- Z tej książki dzieci mogą dowiedzieć się w jaki sposób można żyć w społeczeństwie razem z dziećmi z różnymi niepełnosprawnościami i schorzeniami, jak można im pomóc, jak można o nich mówić i jak o nich nie mówić. Po prostu jak żyć wspólnie i jak żyć z pełnią empatii - mówi Katarzyna Muzyka-Jacheć, współautorka książki „ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami”.

W projekcie "ABC empatii" biorą udział klasy 1-3, które poznają problemy osób niedowidzących, niedosłyszących, w spektrum autyzmu czy cukrzyków.

W mysłowickiej "trzynastce" uczy się ponad sto dzieciaków z orzeczeniami.

- Dzieciaki mogą choć na chwileczkę wcielić się w rolę swoich rówieśników. Mogą zobaczyć jak to trudno funkcjonować w tym świecie. Jak trudno kiedy tej empatii nie ma, nie ma zrozumienia. Te lekcje właśnie pozwalają łamać stereotypy i tym dzieciakom pomagają zrozumieć jak te dzieci funkcjonują - dodaje wicedyrektor szkoły Sylwia Gajdzik.

„ABC Empatii” to najnowszy projekt Czepczyński Family Foundation, który poprzez edukację najmłodszych, ma za zadanie likwidację barier i stereotypów związanych z osobami niepełnosprawnymi.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl"

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE