Prof. Jerzy Jaroszewicz

i

Autor: Materiał prasowy dr hab. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.

Małpia ospa nie jest tak groźna jak covid - mówi prof. Jaroszewicz ze szpitala w Bytomiu

2022-05-30 11:02

Małpia ospa jest coraz bliżej Polski. Pierwsze objawy to bóle głowy, mięśni, gorączka oraz wysypka, która jest najbardziej charakterystyczna - mówi prof. Jerzy Jaroszewicz ze szpitala w Bytomiu. Małpiej ospy na Śląsku nie ma, ale jeśli trafi się taki przypadek prawdopodobnie zajmie się nim szpital specjalistyczny w Bytomiu.

Małpia ospa: objawy

Małpia ospa jest chorobą zakaźną, która najczęściej przenoszona jest między zwierzętami a człowiekiem, ale może być również przenoszona między ludźmi.

– To choroba wywołana przez wirusa DNA. W przeciwieństwie do wirusów grypy czy SARS-CoV-2 mniej mutuje i nie wydaje mi się, aby mógł spowodować pandemię w takim stopniu, jak koronawirus. Oczywiście każda choroba zakaźna może się skomplikować i mieć przebieg inny, niż wcześniej. Obserwowaliśmy to wszyscy m.in. na przykładzie SARS-CoV-2 – mówi dr hab. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.

Małpia ospa. Jak się można zarazić

Choroba została wykryta w 16 krajach poza Afryką, gdzie małpia ospa występuje stale. Do zakażenia dochodzi tylko przy bliskim kontakcie z chorym, m.in. poprzez wydzielinę z pęcherzyków lub przez kontakt seksualny. To wirus zbliżony do "normalnej" ospy, więc jeżeli ktoś był na nią szczepiony można spodziewać się, że będzie miał mniejsze szanse na zachorowanie na małpią ospę. 

Ola Grochowska

Wśród chorób odzwierzęcych jedną z najgroźniejszych nadal jest borelioza.

Posłuchajcie podcastu i dowiedzcie się, jak chronić się przed kleszczami!

Listen to "Uwaga na kleszcze! Wywiad z dr n. med. Magdaleną Cubała-Kucharską" on Spreaker.