Próbna matura z polskiego w Sosnowcu. Uczniowie dostali błędne czarno-białe arkusze

Próbna matura z języka polskiego dla uczniów jednego z liceów w Sosnowcu okazała się nad wyraz wymagająca. Powodem nie był brak wiedzy, a czarno-białe arkusze próbnej matury. O ważności koloru mówi nawet autor plakatu, który znalazł się w próbnej maturze.

Maturzyści z II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater w Sosnowcu dostali arkusze z próbną maturą wydrukowane na czarno-białym ksero. Nie byłoby problemu, gdyby w jednym z zadań nie chodziło o kolor.

Próbna matura z języka polskiego w Sosnowcu

Uczniowie w zadaniu 16. próbnej matury z języka polskiego mieli zapoznać się z plakatem Macieja Sroki do spektaklu według utworu Gustawa Herlinga-Grudzińskiego „Inny świat”. Następnie mieli zinterpretować plakat w kontekście lektury i wskazać na dwa elementy graficzne, które wyrażają przesłanie „Innego świata”. W spisie lektur, które mogą pojawić się na maturze występuję „Inny świat”, jednak nie ma obowiązku znajomości plakatów. Okazało się jednak, że przez brak kolorów, maturzyści nie byli w stanie do końca rozpoznać symboliki, którą zaprezentował Maciej Sroka.

Kolorystyka symboliki jak najbardziej jest ważna. Na tym plakacie ważna jest symbolika krwi, że mimo wszystko gdzieś z tych chłodnych, niebieskich, zmęczonych życiem ludzi na wygnaniu zaciskała się pętla totalitaryzmu. Symbolizuje to zaciskająca się gwiazda, która wbija się w to bardzo umęczone ciało. I oczywiście ważna jest kolorystyka, ale chciałem żeby plakat był w takich chłodnych kolorach. Żeby pokazany był nie tylko taki chłód klimatyczny, ale taki chłód symboliczny, że to było męczeństwo i gdzieś tam pojawia się ta czerwień, ta krew – mówi autor plakatu Maciej Sroka.

Dyrektorka: To szukanie dziury w całym

Zapytaliśmy się dyrektorki liceum o całą sytuację. Powiedziała, że nie dotarły do niej żadne informacje dotyczące nieprawidłowości podczas próbnych matur z języka polskiego. Oprócz tego dyrektorka podkreśla, że jest to matura próbna, która nie jest oceniana. Takie egzaminy mają służyć jedynie poinformowaniu uczniów o ich stanie wiedzy i przygotowaniu do matury.

Według dyrektorki nie ma znaczenia czy arkusze są wydrukowane w kolorze, czy nie. Powiedziała, że sytuację uważa za szukanie dziury w całym oraz, że za wydruki odpowiadają nauczyciele.

Zapytaliśmy w Okręgowej Komisji Edukacyjnej w Jaworznie jakie są wytyczne, które otrzymują szkoły przed egzaminami. - Udostępniliśmy szkołom arkusze do próbnego egzaminu maturalnego 26 września. Szkoły mogły je opublikować dopiero, jeśli przeprowadzały egzamin. Przeprowadzanie matur musi być zgodne z harmonogramem – mówi Urszula Okrajni zastępczyni dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.

- Przekazaliśmy dyrektorom arkusze i jak oni drukują, to trudno jest mi powiedzieć. My w tym kierunku nie dawaliśmy żadnych sugestii – dodaje Okrajni.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE