Prezydent Andrzej Duda w Katowicach odsłonił tablicę Wojciech Korfantego - nowego patrona Port Lotniczego Katowice Airport

i

Autor: Twitter/Kancelaria Prezydenta Andrzej Duda odsłonił tablicę upamiętniającą nowego patrona lotniska

Prezydent Andrzej Duda w Katowicach odsłonił tablicę Wojciech Korfantego - nowego patrona Port Lotniczego Katowice Airport

2021-06-24 14:08

Wojciech Korfanty jest w absolutnym panteonie naszych bohaterów narodowych, ale przede wszystkim w panteonie bohaterów Śląska - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości nadania Międzynarodowemu Portowi Lotniczemu Katowice w Pyrzowicach imienia Wojciecha Korfantego.

Duda dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że port lotniczy w Pyrzowicach - jak mówił - "pięknie się rozwijający (...) przyjmuje dziś imię rzeczywiście bez wątpienia bohatera polskiego, Górnego Śląska, wielkiego patrioty, jednego z sześciu ojców naszej niepodległości - Wojciecha Korfantego".

Prezydent przypomniał słynne wystąpienie Korfantego w Reichstagu z października 1918 roku. "Jeszcze w czasie, gdy niepodległość Polski nie była proklamowana, Wojciech Korfanty twardo powiedział, że te ziemie, które są ziemiami polskimi, a które nawet od XIII wieku są w rękach niemieckich i które znajdują się pod niemieckim zaborem, powinny stanowić część Rzeczypospolitej, powinny zostać Polsce zwrócone" - podkreślił Andrzej Duda.

"Dawał wtedy temu wyraz, współuczestnicząc w powstaniu wielkopolskim, a później współuczestnicząc we wszystkich działaniach propolskich, niepodległościowych tu, na Śląsku. Wiemy, jak zawiłe były te losy historii, ale wiemy też, że stawał przy drugim powstaniu śląskim i wiemy o tym doskonale, że de facto zdecydował o rozpoczęciu trzeciego powstania śląskiego i stanął na jego czele" - kontynuował Duda.

Prezydent podkreślił, że w wyniku tego powstania ogromna część Górnego Śląska została przyznana Polsce. "Polacy mieszkający na Śląsku, Polacy-Ślązacy, to oni w powstaniu walczyli, to oni się tu krwawili, to im oddalaliśmy nie tak dawno hołd pod Górą św. Anny. To dzięki nim, ale też i dzięki niezwykłej, niezłomnej, mądrej postawie Wojciecha Korfantego ta przynależność Górnego Śląska do Polski stała się wkrótce faktem, mimo wszystkich zabiegów, które były prowadzone wtedy w przeciwnym kierunku przez jej przeciwników" - powiedział.

"Jesteśmy za to wiecznie winni Wojciechowi Korfantemu wdzięczność. Także i później - za jego wkład w II Rzeczpospolitą, niezwykle mądry, za budowanie polskiej chadecji, za położenie tradycji wielkiej pod jej późniejszy rozwój, jej istnienie, pod całą polską tradycję chadecką, która jest do dziś bazą dla wielu polityków, którzy mówią dziś o budowaniu silnej Polski opartej na wartościach, na tradycji, także na tradycji europejskiej, chrześcijańskiej" - podkreślił.

Prezydent zaznaczył, że Korfanty "z całą pewnością jest w absolutnym panteonie naszych bohaterów narodowych, ale przede wszystkim jest w panteonie bohaterów Śląska".(PAP)

Raport z anteny 24.06, godz.10