Pożar w Zabrzu. Płonie kamienica pod Orłem

i

Autor: PSP Zabrze

Pożar w Zabrzu. Mieszkańcy kamienicy pod Orłem uciekali przed płomieniami

Pożar kamienicy pod Orłem w Zabrzu wybuchł w środę po godz. 3 w nocy. 14 mieszkańców, w tym pięcioro dzieci zostało ewakuowanych. Na miejscu trwa akcja gaśnicza. Spłonął dach zabytkowej kamienicy.

Pożar kamienicy w Zabrzu

O godz. 3.38 strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze dachu i strychu kamienicy przy ul. Dworcowej w Zabrzu. 14 mieszkańców, w tym 5 dzieci, ewakuowano. Ewakuowane osoby zostały umieszczone w podstawionym autobusie ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne. Nocą temperatura spadła poniżej 0 st. C.

Pożar w Zabrzu: akcja gaśnicza trwa

Zobacz zdjęcia

- Na miejsce zadysponowano trzy zastępy straży pożarnej. Po przybyciu na miejsce, okazało się, że pożar jest bardzo rozwinięty więc zadysponowano kolejnych strażaków. W sumie to 9 zastępów straży pożarnej PSP i OSP. W tej chwili sytuacja jest opanowana, ale nadal trwa akcja. Pożarem jest objętych około 200 m dachu - mówi st. kpt. Wojciech Strugacz z PSP w Zabrzu.

Pożar w Zabrzu: jaka przyczyna?

Prawdopodobna przyczyną pożaru to zapalenie się sadzy w kominie. Ogień był tak duży, że łunę widać było aż w komendzie straży pożarnej. 30 strażaków wciąż walczy z ogniem.

- To budynek trzykondygnacyjny plus poddasze, które według przekazanych nam informacji było nieużytkowe, natomiast strażacy dokładnie to sprawdzają, czy na pewno nikogo nie było w środku - informuje st. kpt. Wojciech Strugacz.

Zabrze. Pożar kamienicy zniszczył dach i poddasze

Zobacz zdjęcia Pawła Szlegera

Kamienica pod Orłem w Zabrzu

To jedna z ładniejszych i wyjątkowych kamienic w Zabrzu. Wybudowana w 1905 r. w stylu secesyjnym dla aptekarza dr Paula Skrzipietz, którego rodzina od 1857 r. prowadziła w mieście działalność aptekarską. Kamienica nosiła nazwę „Pod Orłem” i jest nawiązaniem do znajdującej się na jej elewacji charakterystycznych płaskorzeźb ptaka -orła z eskulapem na swej piersi. Mimo swojego wieku architektura kamienicy wciąż wzbudza zachwyt - informuje Dariusz Walerjański, badacz historii Żydów na Górnym Śląsku, obrońca zabrzańskich zabytków.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE