Pożar kamienicy w Zabrzu. Uruchomiono zbiórkę na jej remont

i

Autor: KM PSP Zabrze

Pożar kamienicy w Zabrzu. Uruchomiono zbiórkę na jej remont

Uruchomiona została zbiórka na rzecz remontu kamienicy w Zabrzu przy ul. Dworcowej. 1 lutego doszło bowiem do pożaru dachu tego czterokondygnacyjnego budynku.

Pożar kamienicy w Zabrzu

Przypomnijmy na samym początku: pożar kamienicy pod Orłem w Zabrzu (przy ul. Dworcowej) wybuchł w środę, 1 lutego, po godz. trzeciej w nocy. Konieczna była ewakuacja mieszkańców. Na szczęście nikt nie został poszkodowany. W wyniku zdarzenia spaliło się ok. 250 metrów kwadratowych dachu, uszkodzone zostały - przez spadające dachówki - dwa samochody osobowe, które były zaparkowane pod kamienicą. Najprawdopodobniej przyczyną pożaru było zapalenie się sadzy w kominie.

- Na miejsce wraz ze strażą pożarną niezwłocznie dotarli pracownicy Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności oraz autokar, w którym schronienie znalazło 15 ewakuowanych mieszkańców, w tym 5 dzieci. Za pośrednictwem punktu MOPR Zabrze przy ul. Wyzwolenia udzielamy poszkodowanym pomocy materialnej, finansowej i psychologicznej. Jedna rodzina zdecydowała się skorzystać z oferowanego przez nas zakwaterowania - napisała, w mediach społecznościowych, Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent miasta. 

Pozostali lokatorzy nie potrzebowali lokali zastępczych - znaleźli schronienie u swoich rodzin.

Trwa zbiórka na remont zabrzańskiej kamienicy

Ruszyła właśnie zbiórka na rzecz remontu kamienicy. 

- Budynek usytuowany w samym centrum miasta pełni ważną rolę kulturalno-oświatowo-usługową. Na pierwszym piętrze znajduje się nasza siedziba, czyli stowarzyszenie Wielka Flota Zjednoczonych sił oraz zabrzański sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na piętrze trzecim mieści się pracownia doktora nauk plastycznych Witolda Berusa. Na parterze funkcjonuje Barber Shop oraz garmażeria - piszą organizatorzy zbiórki. 

Na ten moment udało się zebrać ponad 5,5 tys. zł - to nieco ponad 2 proc. zakładanej kwoty (200 tys. zł). 

Mieszkańcy obecnie czekają na decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego czy budynek może być użytkowany.  

- Mamy jednak nadzieję, na pozytywny dalszy rozwój tej tragicznej sytuacji. Dlatego już teraz uruchamiamy zrzutkę na remont poszczególnych lokali oraz pomoc psychologiczną dla osób poszkodowanych - dodają. 

Kamienica pod Orłem, w stylu secesyjnym, wybudowana została w 1905 roku dla aptekarza dr Paula Skrzipietz, którego rodzina od połowy dziewiętnastego wieku prowadziła w mieście działalność aptekarską.